Będzie ratunek dla "Pekinu"? Do 6 razy sztuka

Janusz Sujecki o próbach sprzedaży Złotej 83
Janusz Sujecki o próbach sprzedaży Złotej 83
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Janusz Sujecki o próbach sprzedaży Złotej 83Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

- Myślę, że miasto stawia zbyt wysokie wymagania ewentualnemu nabywcy jeżeli chodzi o cenę - tak kolejne nieudane próby sprzedaży zabytkowej kamienicy przy Złotej 83 komentuje Janusz Sujecki, ze Stowarzyszenia Obrońców Zabytków Warszawy. Tymczasem ratusz przygotowuje się do kolejnego podejścia. Tym razem nabywca kamienicy nie będzie zobowiązany do zapłaty całej kwoty za grunt, na którym stoi budynek, a 25 procent jego wartości.

Pamięta jeszcze końcówkę XIX wieku, wtedy jej wyglądem się zachwycano, ale po II wojnie światowej została oszpecona, a przed około 10 laty wyprowadzili się z niej ostatni lokatorzy – tak w skrócie wygląda historia kamienicy Krongolda, zwanej „Pekin”. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O HISTORII BUDYNKU. Jej dalszy ciąg od około 6 lat próbują dopisać stołeczni urzędnicy. Chcieli ją sprzedać, ale ich plany na razie kończyły się fiaskiem.

"Ciągle jakiś kłopot"

- Ta kamienica miała być sprzedana wielokrotnie, niestety, za każdym razem nie dochodziło do transakcji. Z przyczyn, które dla mnie są niejasne. Wiem, że w innych miastach Polski tego typu inicjatywy kończą się na ogół powodzeniem. Nie tylko pojedyncze kamienice są sprzedawane i rewaloryzowane, ale i całe kwartały ulic – twierdzi Janusz Sujecki ze Stowarzyszenia Obrońców Zabytków Warszawy. - Tutaj jest ciągle jakiś kłopot. Myślę, że miasto stawia zbyt wysokie wymagania jeśli chodzi o cenę ewentualnemu nabywcy. Wiemy, że obiekt wpisany do rejestru zabytków może być sprzedany zgodnie z prawem za 50 procent wartości rynkowej. Pytanie: czy miasto taką ulgę stosuje? – dodaje. I przekonuje, że w interesie miasta jest stworzenie preferencyjnych warunków dla nabywcy, który mógłby ten obiekt uratować.

- Ta kamienica po kapitalnym remoncie, odtworzeniu jej dekoracji, balkonów i przywróceniu pałacowego wyglądu, mogłaby przynosić ogromne pieniądze za wynajem - twierdzi Sujecki.

"Atrakcyjne położenie"

Do tej pory budynek wraz z gruntem próbowano sprzedać pięciokrotnie. Cena wywoławcza w przetargach, które odbyły się w latach 2008-2010, została ustalona w wysokości 15 000 000 zł, a w 2013 r. na 13 600 000 zł.

Przepisy rzeczywiście przewidują 50-procentową bonifikatę, ale można ją również podwyższyć lub obniżyć. Decyzją Rady Warszawy, na wniosek ratusza, była dotąd obniżana do 0,1 procenta. Dlaczego? - Ze względu na atrakcyjne położenie nieruchomości i możliwość wykorzystania go na cele usługowe lub usługowe z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz zainteresowanie inwestorów nieruchomościami położonymi w centrum miasta – wyjaśnia Agnieszka Kłąb, z-ca rzecznika ratusza.

Na początku czerwca tego roku władze miasta znów zawnioskowały do radnych o obniżenie bonifikaty do 0,1 proc. Samorządowcy jednogłośnie opowiedzieli się za takim rozwiązaniem. Tym razem jednak nabywca ma dostać grunt w użytkowanie wieczyste. - Dotychczas przedmiotem zbycia było prawo własności gruntu oraz budynku – wyjaśnia Kłąb. - Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste wraz ze sprzedażą budynku powoduje, że inwestor przy zakupie ponosi niższe koszty - nie płaci 100 proc. ceny gruntu osiągniętej w przetargu tylko pierwszą opłatę, a potem w kolejnych latach opłaty roczne - dodaje.

Grunt na 99 lat

Nowe ceny wywoławcze budynku i gruntu będą ustalone na podstawie wartości rynkowej, którą określi rzeczoznawca. Ratusz przewiduje, że pierwsza opłata za użytkowanie wieczyste będzie wynosić 25 procent ceny gruntu osiągniętej w przetargu, natomiast opłaty roczne - 3 procent. - Opłaty te będą obniżone o bonifikatę w wysokości 0,1 procenta do części gruntu wpisanego do rejestru zabytków. Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste nastąpi na 99 lat. Każdy inwestor zainteresowany nabyciem nieruchomości oceni, czy będzie to dla niego korzystniejsza oferta zakupu – tłumaczy rzeczniczka.

Do 6 razy sztuka?

Miasto chce spróbować ponownie poszukać chętnego na Złotą 83 pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

Wpisem do rejestru zabytków objęta jest cała kamienica oraz grunt w granicach jej fundamentowania. Modernizacje muszą być uzgadniane z konserwatorem.

Mapy dostarcza Targeo.pl

ran/mz

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl