Becikowe pod opieką lekarza

Warszawa

fot. TVN24

Żeby otrzymać becikowe, trzeba będzie przedstawić w dzielnicy zaświadczenie od lekarza. W styczniu wchodzą w życie nowe przepisy – pisze "Życie Warszawy".

Każda przyszła mama do ginekologa musi trafić do 10. tygodnia ciąży, jeśli chce otrzymać becikowe. - Przepisy te mają zmobilizować kobiety do jak najwcześniejszego otoczenia siebie i dziecka opieką – tłumaczy Bożena Diaby, rzecznik ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne podpisy lekarza

Aby otrzymać 1000 złotych nie wystarczy jednak pojawić się raz u lekarza. W karcie ciąży musi być co najmniej jeden wpis w każdym trymestrze. Po porodzie lekarz prowadzący wyda zaświadczenie - podstawę do ubiegania się o becikowe. Dokument musi być wydany na formularzu, który znajdziemy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Będzie kampania informacyjna

Nowe zasady przyznawania becikowego nie powinny być dla Warszawianek zaskoczeniem. O zmianach będą dobrze poinformowane. – Miasto opracowało plakaty i ulotki, które zostały przekazane urzędom dzielnic, ośrodkom pomocy społecznej i szpitalom – informuje w rozmowie z "Życiem Warszawy" Andrzej Rosiński z miejskiego Biura Polityki Społecznej. Więcej informacji udzielą urzędy dzielnic.

Nowe przepisy zostały uchwalone w 2009 roku, jednak po protestach kobiet ich egzekwowanie odroczono o dwa lata - pisze "ŻW".

wp/mz