Niedziela Palmowa w stolicy

Najnowsze

Bartłomiej Frymus/tvnwarszawa.plProcesja na Bielanach w 2011 roku

W niedzielę chrześcijanie obchodzą Niedzielę Palmową, która inauguruje Wielki Tydzień - czas oczekiwania na śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia w kościołach odbywają się uroczyste procesje z palmami - największa z nich w stolicy rozpoczyna się o godz. 11 w parafii bł. Edwarda Detkensa, przy ul. Dewajtis.

Procesja w Lesie Bielańskim rozpocznie się przy głównym wejściu do Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego, obejdzie pustelnie kamedulskie i przez główną bramę uczelni, zwaną Porta Jerusalem, podąży do drzwi kościoła. Procesję, jak co roku, poprowadzą dzieci jadące na osiołku, Franciszku oraz miejscowy proboszcz ks. Wojciech Drozdowicz. Procesja będzie sprawowana według bardzo starego, średniowiecznego rytu. Pieśni gregoriańskie zaśpiewa „Bornus Consort” (dyryguje Marcin Szczyciński). Procesji towarzyszy bielańska orkiestra dęta Krzysztofa Tomaszewskiego i grupa rekonstrukcji historycznej Terror Mundi.

Proboszcz ks. Wojciech Drozdowicz prosi żeby samochody zostawić w pobliżu Lasu Bielańskiego i pozostałą drogę przez las przejść pieszo.

Początek wielkiego tygodnia

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, przypadająca 1 kwietnia, rozpoczyna Wielki Tydzień. W tym dniu wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy,który miał miejsce pięć dni przed męką. Msze św. rozpoczynają się od czytania Ewangelii o tym wydarzeniu, po czym następuje procesja z gałązkami palm, wierzb lub specjalnie przygotowanymi bukietami. Podczas Mszy św. czytany jest opis Męki Pańskiej, czyli Pasja. Zapraszamy na Msze św. z poświęceniem palm w kościele św. Anny o 8.30, 10.00, 12.00, 15.00, 19.00 i 21.00. W kaplicy Res Sacra Miser o 9.00. Uroczysta procesja z palmami rozpocznie Mszę św. o 12.00. O godz. 18.30 - ostatnie w tym Wielkim Poście Gorzkie Żale.

Zbiórka jaj

Niedziela Palmowa to również okazja, by momóc ubogim, w kilkunastu warszawskich i jednej konstancińskiej parafii pojawią się wolontariusze, którzy będą zbierali świeże jaja. Akcję "Jajo" organizuje Bank Żywności SOS w Warszawie. Dary zostana przekazane najuboższym.

Miejsca zbiórki - kościoły: NMP Matki Zbawiciela, ul. Olimpijska 82/84 Św. Jacka, ul. Freta 10 Św. Dominika, ul. Dominikańska 2 Św. Augustyna, ul. Nowolipki 18 Św. Zygmunta, pl. Konfederacji 55 Ofiarowania Pańskiego, ul. Stryjeńskich 21 Św. Alojzego Orione, ul. Lindleya 12 Św. Stanisława Kostki, ul. Hozjusza 2 Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37 ŚŚ. Michała i Floriana, ul. Floriańska 3 Św. Wincentego Pallotti, ul. Skaryszewska 12 Konstancin: kościół Świętego Józefa Oblubieńca NMP, ul. Jaworskiego 1

Wielkanocne Kiermasze

Do Domu Polonii w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 64) warto wybrać się na wystawę-kiermasz stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Atrakcją wystawy są m.in. palmy wileńskie, które wyróżniają się bogactwem barw, wielością roślin, smukłością i różnorodnością w kształcie, wykonane są ze zbieranych na jesieni traw, kwiatków i mchów, układanych w artystyczne kompozycje.

Cały czas trwa również Jarmark Wolski na ulicy Chłodnej. Można tu kupić tradycyjne kiełbasy, sery, wędliny, a także pieczywo. Jarmark przy Chłodnej potrwa do 7 kwietnia.

Kiermasz Wielkanocny został też po raz pierwszy na Żoliborzu. 14 stoisk z regionalnymi wyrobami spożywczymi, artystycznymi i pamiątkarskimi zlokalizowanych zostało na Placu Wilsona między ulicami Krasińskiego i Mickiewicza (po stronie kina "Wisła"). Czynny będzie do 6 kwietnia. Codziennie w godz. 11:00 - 20:00.

Źródło zdjęcia głównego: Bartłomiej Frymus/tvnwarszawa.pl