Aktywiści chcą dymisji wiceprezydenta. Za reprywatyzację działki przy PKiN

MJN o reprywatyzacji Chmielnej 70
MJN o reprywatyzacji Chmielnej 70
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
MJN o reprywatyzacji Chmielnej 70Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Z informacji ujawnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że miasto zwróciło grunt przy Chmielnej 70 bezprawnie. Mogło na tym stracić aż 160 mln złotych – poinformowali na czwartkowej konferencji aktywiści z Miasto Jest Nasze. Stowarzyszenie złożyło doniesienie do prokuratury, domaga się też dymisji wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka.

Podczas zorganizowanej przy Pałacu Kultury konferencji, aktywiści przekonywali, że ratusz pośpieszył się z oddaniem nieruchomości przy przedwojennym adresie Chmielna 70.

- Sprawa bulwersuje, bo mamy tu ciąg nieprawidłowości, zdarzeń o ewidentnie możliwym przestępczym charakterze. Bulwersuje jeśli poznamy kulisy, kto i w jaki sposób odzyskuje te nieruchomości - mówił Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. - Składamy kolejne zawiadomienie do prokuratury w związku z nowymi okolicznościami. To potężna suma, którą miasto mogło wydać na sieć dróg rowerowych czy chodników. Sprzeciwiamy się takim działaniom ratusza – dodawał.

Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury na urzędników ratusza, wzywamy o dymisję @jjozwiak2 #jozwiakexit #hgwexit pic.twitter.com/RwloowfPka— Jan Śpiewak (@JanSpiewak) 30 czerwca 2016

Prezes stowarzyszenia przytoczył zagmatwaną historię reprywatyzacji nieruchomości.

- Historia zaczyna się w 1943 roku, kiedy Polka sprzedaje własności nieruchomości Martinowi Holgerowi, obywatelowi Danii. W 1945 roku nieruchomość zostaje znacjonalizowana. W 1953 roku państwo polskie podpisuje umowę odszkodowawczą z królem Danii, na mocy której wszyscy obywatele duńscy zostają spłaceni a ich nieruchomości w Polsce przechodzą na Skarb Państwa – tłumaczył Jan Śpiewak.

- W 2010 roku pojawia się pan mec. Nowaczyk, który mówi że jest spadkobiercą i zwraca się o zwrot nieruchomości. Miasto w tym momencie wysyła zapytanie do Ministerstwa Finansów. Odpowiedź: "Poczekajcie szukamy, zbieramy dowody". W 2011 roku przekazuje spis osób, które były objęte tymi odszkodowaniami. Wśród nich jest Martin Holger. Mimo tego w 2012 roku miasto oddaje nieruchomość handlarzom roszczeń - dodał.

Domagają się dymisji Jóźwiaka

W zawiązku ze sprawą stowarzyszenie domaga się dymisji wiceprezydenta Warszawy Jarosława Jóźwiaka zarzucając mu kłamstwo. Śpiewak przypomniał, że w maju bieżącego roku odbyła się specjalna sesja rady miasta, podczas której wiceprezydent przekonywał mieszkańców i radnych, że żadnych informacji ze strony ministerstwa finansów nie było w sprawie nieruchomości przy Chmielnej 70, a sam ratusz czekał z oddaniem działki 2,5 roku.

- Okazało się, że czekali tylko rok, a mimo wątpliwości zwrócili nieruchomość - mówił prezes MJN. - Domagamy się dymisji wiceprezydenta Jóźwiaka i szybszego działania prokuratury i CBA - podkreślił.

Resort obarcza ratusz

W środę Ministerstwo Finansów poinformowało, że warszawscy urzędnicy, którzy oddali w 2012 cenną działkę na Placu Defilad, wiedzieli, że nie powinni tego robić. Resort opublikował nowe dokumenty w tej sprawie i przekonuje, że już w 2011 przekazał ratuszowi informacje, które powinny zostać potraktowane jako sygnał ostrzegawczy. Działkę oddano, choć roszczenia do niej zostały spłacone. Dlatego ministerstwo obarcza winą ratusz.

"W przypadku odszkodowania za nieruchomość położoną przy ul. Chmielnej 70 z dokumentacji pozyskanej w Danii wynika, iż zostało ono podjęte po śmierci Holgera Martina przez jego spadkobierców" – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Wprawdzie Holger Martin odmówił rządowi duńskiemu przyjęcia odszkodowania. Jednak pracownicy ministerstwa podkreślają, że sam ów fakt nie zmienia roli strony polskiej. "Wszelkie duńskie roszczenia określone w układzie (w umowie między Polską a Danią) należy uznać za spłacone" – piszą urzędnicy.

skw/sk

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl