9-latka chciała pomóc przy budżecie. Władze Ochoty drugi raz odmówiły

Prezydent Warszawy odwiedziła Milenę w szkole
Prezydent Warszawy odwiedziła Milenę w szkole
Źródło: UM Warszawa

Wstawiła się za nią prezydent stolicy, poparli urzędnicy Centrum Komunikacji Społecznej, ale władze Ochoty wciąż mówią "nie". Wiceburmistrzowie dzielnicy nie zgadzają się, żeby dziewięcioletnia Milena była w zespole do spraw budżetu partycypacyjnego. – Ich zdaniem jest za mała – mówi rzeczniczka urzędu dzielnicy.

Historię dziewięciolatki media opisywały pod koniec ubiegłego roku. Dziewczynka chciała należeć do zespołu zajmującego się budżetem obywatelskim na Ochocie. Nie zgodziły się na to władze dzielnicy, a konkretniej dwóch wiceburmistrzów. W głosowaniu nad uchwałą powołującą zespół zdecydowali, że dziewczynki być w nim nie powinno.

Za Mileną stawiła się wówczas sama prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Odwiedziła ją w szkole i publicznie oświadczyła, że jest "wzorową mieszkanką Warszawy" i jest dumna z jej zaangażowania.

Mimo tej interwencji, historia Mileny nie skończyła się happy endem. Władze Ochoty nie zmieniły swojego stanowiska.

Prezydent wstrzymuje uchwałę

Sprawa wróciła do stołecznego ratusza w ubiegłym tygodniu. Prezydent Warszawy, a w zasadzie jej zastępca Witold Pahl (z upoważnienia Hanny Gronkiewicz-Waltz) wydał zarządzenie, w którym wstrzymał uchwałę ochockiego zarządu, która powoływała zespół do spraw budżetu partycypacyjnego bez dziewięciolatki.

Pahl kazał władzom dzielnicy dokument poprawić.

Zarząd Ochoty obradował w tej sprawie w ostatnią środę i – jak poinformowała nas rzeczniczka Ochoty – nie zmienił zdania. – Sytuacja jest taka sama, jak kilka miesięcy temu. Pani burmistrz Łęgiewicz jest za dołączeniem Mileny, ale jej dwaj zastępcy (Grzegorz Wysocki i Krzysztof Kruk – red.) są przeciwni. Nasz zarząd liczy trzy osoby, więc pani burmistrz została przez nich przegłosowana – wyjaśnia Monika Beuth-Lutyk. Jak dodaje, to już trzecie głosowanie w tej sprawie.

Rzeczniczka przyznaje dalej, że zdaniem wiceburmistrzów zespół nie powinien mieć w swoim składzie dziecka. – Zapadają tam pewne uzgodnienia, ważne decyzje. Milena jest, według panów wiceburmistrzów, za mała – dodaje.

Ratusz za Milenką

Urzędnicy miejskiego Centrum Komunikacji Społecznej, które odpowiada za organizację budżetu partycypacyjnego, nie kryją zaskoczenia decyzją władz dzielnicy. Dyrektor CKS Krzysztof Mikołajewski wyraźnie zaznacza, że w regulaminie budżet unie ma żadnych zapisów, które wykluczałyby udział osób niepełnoletnich. – Uważamy, że dziewczynka została dołączona do zespołu prawidłowo, zgodnie z regulaminem – mówi.

Jakie kroki wobec tego zamierza podjąć ratusz? – Jeszcze nie dostaliśmy uzasadnienia do tej uchwały. Od niego zależy, jakie kroki prawne będziemy podejmować dalej – informuje Mikołajewski.

Zapewnia jednak, że Centrum Komunikacji Społecznej będzie starało się znaleźć z dzielnicą porozumienie w tej sprawie. - Wszystkim zależy na tym, żeby zespół mógł już pracować – mówi. I dodaje, że obecnie formalnie Ochota takiego ciała formalnie nie posiada wcale, bo uchwała go powołująca została wstrzymana przez ratusz.

Mikołajewski pytany o to, czy w innych dzielnicach spotyka się z podobnymi problemami, odpowiada krótko: - Nie. To jedyny taki przypadek.

Zespoły do spraw budżetu działają w każdej dzielnicy. Składają się z sześciu mieszkańców, pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych, kilku dzielnicowych i osiedlowych radnych, pięciu urzędników i po jednym przedstawicielu rady seniorów i młodzieżowej rady dzielnicy.

Dziewięcioletnia Milena zgłosiła się jako jedna z sześciu mieszkańców. To nie była jej pierwsza styczność w budżetem obywatelskim. W ubiegłym roku zgłosiła do niego dwa projekty, przy czym jeden (karmik dla ptaków w parku Opaczewskim) został wybrany przez mieszkańców w głosowaniu.

Ponadto, jak pisała w grudniu "Gazeta Stołeczna", w poprzedniej edycji budżetu do dzielnicowego zespołu należał tata dziewięciolatki. Dziewczynka chodziła z nim na spotkania, obserwowała pracę jego i całej grupy. - Uważam, że głos dzieci jest ważny, dlatego się zgłosiłam – mówiła "Stołecznej" sama zainteresowana.

Zwycięskie projekty budżetu partycypacyjnego

Zwycięskie projekty budżetu partycypacyjnego

Źródło: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Plac zabaw dla dorosłych
Plac zabaw dla dorosłych
Teraz oglądasz
38 przejść na kilometrze ścieżki
38 przejść na kilometrze ścieżki
Teraz oglądasz
Siłownia terenowa na Cybisa
Siłownia terenowa na Cybisa
Teraz oglądasz

Zwycięskie projekty budżetu partycypacyjnego

kw//ec

Czytaj także: