26 mln zł do podziału. Mieszkańcy zgłosili 2,2 tys. pomysłów

Mieszkańcy zdecydują o milionach złotychShutterstock

Warszawiacy złożyli 2204 projekty do budżetu obywatelskiego. Najwięcej - 315 - na Mokotowie. Teraz projekty będą weryfikowane przez urzędy dzielnic. Zwycięskie mają być znane w lipcu - w głosowaniu wybiorą je mieszkańcy.

"Liczba zgłoszonych projektów świadczy o tym, że warszawiacy bardzo zaangażowali się w proces decydowania o lokalnych wydatkach stolicy. Ponad 2 tys. projektów to absolutny rekord wśród polskich miast" – podkreśliła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz–Waltz w komunikacie przesłanym do PAP w piątek.

Mokotów, Praga Południe, Wola

Projekty można było zgłaszać do 10 marca, ich liczba może jeszcze wzrosnąć - można je było przesyłać pocztą.

Pod względem liczby zgłoszonych projektów, w czołówce - po Mokotowie - uplasowały się dzielnice: Praga Południe (198 projektów), Wola (193), Ochota (163) i Śródmieście (155). Najmniej projektów złożyli mieszkańcy Wesołej (39), Ursusa (51) i Wilanowa (52). Należy jednak pamiętać o liczbie mieszkańców poszczególnych dzielnic - na Mokotowie jest ich ok. 225 tys., na Pradze Południe - 182 tys., zaś w Wesołej 23 tys., a w Wilanowie - 21 tys.

W ubiegłym tygodniu ratusz informował, że zgłoszone projekty dotyczą przede wszystkim budowy infrastruktury komunikacyjnej, placów zabaw dla dzieci i wybiegów dla psów. Dużo jest też propozycji rewitalizacji skwerów i terenów zieleni oraz organizacji zajęć edukacyjno–sportowych dla dzieci i seniorów.

Uspokojenie ruchu

Wśród projektów zgłoszonych na Mokotowie są m.in.: uspokojenie ruchu na ul. Kazimierzowskiej, modernizacja ulicy Łowickiej, budowa parkingu przy ul. Baboszewskiej, remont i modernizacja kuchni i łazienek w przedszkolu, ale też warsztaty, których celem będzie nauka rozróżniania i zastosowania jadalnych roślin dziko rosnących, czy wakacyjne kino plenerowe na Sielcach.

Do 5 maja projekty będą weryfikowane pod względem formalnym i finansowym przez pracowników urzędów dzielnic. Kolejnym etapem będzie ponowna weryfikacja projektów, które wcześniej zostały odrzucone. Zajmą się tym dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego, w których zasiadają mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, radni i urzędnicy.

W dniach 25 maja - 18 czerwca będą zorganizowane prezentacje i dyskusje nad projektami. Mieszkańcy będą mogli wówczas poznać każdy projekt i zdecydować, na który z nich zagłosować.

Blisko 26 mln

Głosowanie, w którym zostaną wybrane projekty do realizacji w 2015 r., odbędzie się w dniach 20-30 czerwca br. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować maksymalnie na pięć projektów. W dzielnicach, w których zgłaszane były zarówno projekty dotyczące całej dzielnicy, jak i mniejszych obszarów (Białołęka, Ochota i Wola), będzie można głosować na 10 projektów - pięć ogólnodzielnicowych i pięć z wybranego obszaru.

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad 25,6 mln zł.

Kwoty zarezerwowane na projekty obywateli stanowią od 0,5 proc. do ponad 1 proc. budżetów dzielnicowych. Największe środki do rozdysponowania mają Ursynów, Śródmieście oraz Mokotów. Niektóre z dzielnic zostały podzielone dodatkowo na mniejsze rejony, co ma wspomagać ich równomierny rozwój oraz zapobiegać sytuacjom, w których wyjątkowo zmobilizowani mieszkańcy jednego osiedla zdominują głosowanie w całej dzielnicy.

Łączna kwota przeznaczona przez ratusz na realizację projektów mieszkańców, to niespełna 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta.

"Dzielimy faktyczne pieniądze"
"Dzielimy faktyczne pieniądze" Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Reportaż programu "Polska i Świat"
Reportaż programu "Polska i Świat"TVN24

PAP/ran

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl