- Od środy do niedzieli do godz. 10.00 na terenie Warszawy i powiatów podwarszawskich zarejestrowaliśmy 451 zdarzeń drogowych, w tym 24 wypadki, w wyniku których jedna osoba straciła życie, a 26 zostało rannych - powiedział o godz. 17 Piotr Świstak z zespołu prasowego komendy stołecznej.
Złapali 75 pijanych kierowców
Policja zatrzymała już 75 osób, które prowadziły pod wpływem alkoholu. Pełne statystyki funkcjonariusze podadzą w poniedziałek rano. - Długi weekend jeszcze się nie skończył. Na razie nie ma większych utrudnień, ale już zaczął się wzmożony ruch, przede wszystkim na głównych ciągach komunikacyjnych i trasach wjazdowych do miasta - podał w rozmowie z tvnwarszawa.pl Świstak.
Na trasach wlotowych policjanci prowadzą kontrole. Korki spodziewane były tradycyjnie na drogach z Janek i Łomianek. Ale jak poinformował o godz. 21 policjant, obyło się bez kolizji i poważniejszych utrudnień.
- Apelujemy przede wszystkim o ostrożność i rozsądek na drodze. Pamiętajmy, że pośpiech i brawura mogą doprowadzić do tragedii. Stosujmy się do ograniczeń prędkości. Upewnijmy się, że pasy bezpieczeństwa są zapięte, a dzieci podróżują bezpiecznie w fotelikach - przypominał policjant.
10 tysięcy policjantów na drogach
W całym kraju nad bezpieczeństwem podróżnych czuwa około 10 tys. policjantów. Od środy w 371 wypadkach zginęło 36 osób, a 442 zostały ranne - poinformowała PAP Komenda Główna Policji.
- Nadal wśród głównych przyczyn wypadków są: nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. W ciągu czterech dni policjanci zatrzymali 1402 nietrzeźwych kierujących - powiedział PAP Mariusz Góra z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.
Dla porównania podajemy statystyki z ubiegłego roku - w trakcie długiego weekendu (w całej Polsce) doszło do 409 wypadków, w których życie straciło 35 osób, a 523 zostały ranne. Zatrzymano wówczas ponad 2,1 tys. nietrzeźwych kierowców.
Nawet 10 lat więzienia
Policja przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po wypiciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.
W czwartek na Mokotowie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych:
Wypadek na Mokotowie
PAP/kś/b
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN