Instrument został zbudowany w Paryżu w 1838 roku. Po raz pierwszy sprzedano go 12 grudnia 1838 roku, a właścicielami zostali Pan Forkel i Vigvier z Bordeaux. Jest zbudowany z drzewa mahoniowego. Posiada klawiaturę z kości słoniowej złożoną z 80 klawiszy. Wszystkie części instrumentu są oryginalne i zachowane są w doskonałym stanie, z wyjątkiem filców i strun, które zostały wymienione w fabryce Erarda w 1922 roku. Fortepian charakteryzuje się pięknym i soczystym brzmieniem, i jest bardzo sprawny pod względem mechanicznym - zapewniają organizatorzy koncertu.
Bardzo stary, ale muzycznie bardzo żywy
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zapowiada, że cenny instrument będzie intensywnie wykorzystywany na koncertach, podobnie jak wcześniej zakupione fortepainy.
- To ma być żywe muzyczne medium, a nie eksponat. Planujemy kolejne muzyczne wydawnictwa. Zapraszamy następnych pianistów, którzy zagrają na tym Erardzie z 1838 roku - zapowiada Stanisław Leszczyński z działu koncertowego NIFC.
W kolekcji NIFC fortepian Erarda z 1838 roku to najstarszy instrument.
Nadzwyczajny Recital Chopinowski – instrument zainauguruje pianista Janusz OlejniczakSala Wielka Zamku Królewskiego27 lutego, godz. 18.00Bilety 35 zł
myk
Źródło zdjęcia głównego: | tvn24/ ola