- Dzień dobry, Centrum Pomocowe Legii Warszawa. W czym mogę służyć? - pyta Jacek Zieliński. Były piłkarz Legii Warszawa i reprezentacji Polski w czasie pandemii pełni funkcję pełnoetatowego wolontariusza. Odbiera telefony od seniorów i notuje, komu potrzebne są posiłki. W pomoc zaangażowano także innych pracowników klubu.
Film opublikowany przez Legię zaczyna się od prezentacji składu Legii w meczu ze Spartakiem Moskwa w grudniu 1996 roku. W wyjściowej jedenastce nie mogło zabraknąć numeru pięć - Jacka Zielińskiego. Były stoper i kapitan Wojskowych jest dziś dyrektorem Akademii Legii Warszawa. W barwach Legii zagrał w 404 meczach, zdobył cztery mistrzostwa, trzy puchary i superpuchar Polski. 60 razy wystąpił w reprezentacji.
Niespełna 25 lat później przy Łazienkowskiej 3 odbiera telefony w Centrum Pomocowym otwartym na czas pandemii. Dzwonią warszawscy seniorzy. Zieliński pyta, jak smakował dostarczony posiłek, notuje adresy kolejnych potrzebujących, dopytuje, czy pani Marii przygotować jeden obiad, czy dwa – drugi dla męża.
- To osoby bardzo miłe, sympatyczne. Potrzebują porozmawiać, niektóre dłużej. Pani, która teraz dzwoniła, chwaliła wolontariuszy, że są bardzo mili, uśmiechnięci i od razu humor jej się poprawił. To nie tylko posiłki, ale też kontakt z ludźmi - opowiada o pomocy.
Wystarczy zadzwonić
Praca Jacka Zielińskiego to tylko część większej inicjatywy władz klubu. Stadion Legii przy ulicy Łazienkowskiej zamienił się w Centrum Pomocowe z powodu koronawirusa. Jak informował wcześniej klub, na starcie Fundacja Legii sfinansuje 10 tysięcy posiłków, które dostarczy ponad 500 wolontariuszy fundacji i harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Wystarczy wcześniej zadzwonić na bezpłatną infolinię #GotowiDoPomocy 800 9 1916 0. W operację zaangażowano wszystkich pracowników, wyłączając tych z działu sportowego.
Na pomoc mogą liczyć nie tylko osoby prywatne. Jak zaznaczały władze Legii, posiłki będą też dostarczane do ośrodków pomocy społecznej w Warszawie i okolicach.
Akcję może wesprzeć każdy. Potrzebne są osoby do transportu, przygotowywania posiłku, robienia zakupów. Legia namawia też do współpracy firmy, instytucje, organizacje społeczne, ale też osoby publiczne i prywatne. Potrzebne są też pieniądze na przygotowanie posiłków czy maseczki dla wolontariuszy.
Do wolontariatu można zgłaszać się pod adresem: wolontariat@fundacjalegii.pl
Źródło: Legia.com, tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Legia.com