ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jakie są rodzaje kont bankowych?

Jakie są rodzaje kont bankowych?
Jakie są rodzaje kont bankowych?
Źródło: freepik.com

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Konto w banku ma niemal każdy – zarówno dorośli, jak i nastolatkowie. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w dzisiejszym świecie bez własnego rachunku. Konto osobiste to jednak nie wszystko. Jakie jeszcze są rodzaje rachunków, kto może je otworzyć i dlaczego warto to zrobić?

Konto osobiste – co to jest?

Konto osobiste to inaczej ROR. Skrót oznacza rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli taki przeznaczony dla klientów indywidualnych. Każda osoba może otworzyć tego typu konto w dowolnym banku i przechowywać na nim swoje środki finansowe.

To właśnie na ten rachunek trafiają wypłaty. Dzięki niemu da się też korzystać z takich udogodnień jak karta płatnicza, BLIK czy możliwość wykonywania przelewów tradycyjnych. Ranking najlepszych kont osobistych znajduje się na stronie Zgarnijpremie.pl, więc każdy zainteresowany powinien przeczytać zestawienie kont najpopularniejszego typu.

ROR to zdecydowanie najbardziej popularny rachunek otwierany we wszystkich bankach. Przed wyborem konkretnej oferty klient musi wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników. Ważne są przede wszystkim opłaty za prowadzenie konta i posiadanie karty. W niektórych placówkach finansowych można korzystać z tych usług za darmo po spełnieniu pewnych wymagań, np. otrzymywaniu określonych wpływów miesięcznych czy korzystaniu z karty lub BLIKA.

Poza tym przy otwieraniu takiego konta wiele banków oferuje atrakcyjne premie dla nowych klientów. Warto zapoznać się z zasadami przyznawania bonusów, aby dowiedzieć się, ile pieniędzy i w jaki sposób można zdobyć. Liczy się także koszt wypłat gotówki z bankomatów, które są własnością innych banków.

Konta dla nastolatków – po co?

Konta młodzieżowe zakłada się osobom powyżej 13. roku życia, które nie są jeszcze pełnoletnie. Takiego rachunku nie może otworzyć sam zainteresowany, ponieważ musi mieć zgodę rodzica lub opiekuna. Liczba funkcji na takim koncie jest mniejsza w porównaniu do konta osoby dorosłej. Nastolatek nie może np. wziąć kredytu. Ma określone limity pieniężne, które nie pozwalają mu na zbyt duże wydatki.

Taki rachunek uczy młodego człowieka zarządzania pieniędzmi i samodzielności. Rodzic może przelewać mu tam pieniądze, a dziecko wykonywać transakcje. W niektórych bankach na ulgi związane z prowadzeniem konta, które dotyczą kont młodzieżowych, mogą liczyć także studenci do 26. roku życia.

Konto firmowe – dla kogo?

Konto firmowe to, jak sama nazwa wskazuje, rachunek dla wszystkich przedsiębiorców. Służy do gromadzenia pieniędzy firm czy spółek i znajdują się na nim jedynie środki związane z działalnością danego biznesu. Pozwala to na odseparowanie pieniędzy prywatnych od tych związanych z firmą.

Na takim koncie trzyma się środki, które zarobiło przedsiębiorstwo, jak i te potrzebne m.in. do wypłacania wynagrodzeń pracownikom. Konto firmowe to konieczność każdego biznesu, który pozwala na utrzymanie porządku w finansach. Rachunek jest bardzo pomocny w sprawnym prowadzeniu księgowości firmy.

Konto walutowe – dla podróżników i nie tylko

Konto walutowe to rodzaj rachunku, na którym przechowuje się pieniądze w innej niż złotówka walucie. To rozwiązanie kojarzy się przede wszystkim z osobami, które sporo podróżują, ale sprawdzają się nie tylko u nich. Pracownicy firm zagranicznych także czerpią wiele korzyści z takiego konta, ponieważ mogą odbierać wypłaty w dowolnie wybranej walucie.

Konta walutowe pozwalają na wypłaty gotówki za granicą bez ponoszenia prowizji za przewalutowania. Kartą można płacić zarówno w Polsce podczas zakupów online u zagranicznych sprzedawców, jak i za granicą we wszystkich lokalach usługowych oraz sklepach.

Taki rodzaj rachunku to dobra opcja dla tych, którzy chcą oszczędzać pieniądze w innej walucie. Mogą dzięki temu wpłacać sobie na konto określone kwoty i nie martwić się słabnącym kursem swojej rodzimej waluty. Fundusze da się w każdej chwili wypłacić czy zamienić na inną walutę, więc przechowywanie oszczędności w taki sposób może okazać się opłacalne.

Konto oszczędnościowe – sposób na odkładanie

Konto oszczędnościowe można otworzyć zwykle jako dodatek do konta osobistego w danym banku. Służy ono gromadzeniu środków i zwiększaniu ich wartości. Na koncie oszczędnościowym klient korzysta z oprocentowania, które stopniowo podnosi wysokość kapitału.

Konto to różni się od lokaty, ponieważ da się z niego wypłacać fundusze bez jakichkolwiek konsekwencji. Pieniądze nie są zamrożone, a jedynie odłożone na osobnym od osobistego rachunku. Z usługi otworzenia tego typu rachunku mogą skorzystać klienci indywidualni w celu odkładania środków na dowolny cel. Konto oszczędnościowe można nazwać wirtualną skarbonką, którą otwiera się na podstawie umowy z wybranym bankiem.

Przed wyborem konkretnej oferty warto sprawdzić, która placówka proponuje najlepsze oprocentowanie i jakie są dokładne warunki dotyczące wypłat z tego konta. Zwykle tylko określona ich liczba w każdym miesiącu nie niesie ze sobą dodatkowych kosztów.

Konta premium – dla wyjątkowych klientów

Konta premium to rodzaj kont osobistych, ale o znacznie zawyżonym standardzie. Opcja ta powstała dla osób, które mają bardzo wysokie wymagania względem zarządzania swoimi środkami. Oferty kont premium pozwalają m.in. na takie udogodnienia jak darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie.

Prowadzenie takiego rachunku jest darmowe, jeśli otrzymuje się miesięcznie wpływy o określonej wysokości. Zwykle jest to dość wysoka kwota, dlatego z ofert korzystają zamożni klienci. Bycie właścicielem takiej karty wiąże się z korzyściami nie tylko związanymi z finansami. VIP-y mogą liczyć np. na dostęp do stref premium na lotniskach. Osobom z takim kontem łatwiej jest uzyskać kredyt.

Jakie konto wybrać?

Wybór rodzaju konta bankowego jest dość prosty. Wystarczy określić swoje potrzeby, czyli to, do czego będzie się wykorzystywać rachunek. Klienci indywidualni mają największy wybór, a przedsiębiorcy powinni zdecydować się na konto firmowe. Jeśli ktoś zarabia bardzo dużo, śmiało może skorzystać z ofert przeznaczonych dla klientów premium.

Czytaj także: