Depresja

Depresja

Piątek to Europejski Dzień Walki z depresją. To podstępna choroba, zmaga się z nią około 280 milionów ludzi na świecie. Nieleczona bywa śmiertelna. Choroba, która może dotknąć każdego z nas. W piątek ruszyła kampania, która ma uzmysłowić, że korzystanie z pomocy psychologów i psychiatrów to nie wstyd. Jak reagować na depresję? Przede wszystkim nie oceniać, ale akceptować. Adrianna Otręba

Ludziom bardzo trudno racjonalnie ocenić sytuację, ryzyko jej towarzyszące i możliwe konsekwencje, zwłaszcza gdy są one poza ich dotychczasowym doświadczeniem. To wtedy u wielu pojawia się złudny optymizm. Z jednej strony pozwala on zaadaptować się do nowej sytuacji, ale może prowadzić też do lekceważenia zagrożenia i zachowań ryzykownych. O nierealistycznym optymizmie w czasach pandemii rozmawiamy z naukowcami z Wydziału Psychologii UW: prof. dr hab. Anną Szuster i dr. hab. Kamilem Imbirem, prof. UW. 

W złotych klatkach uwięzione najczęściej są kobiety. Mają wyznać swoją słabość przed sąsiadką z willowego osiedla? Może zadzwonić do mamy, i powiedzieć, że jej świat to tylko tak różowo wygląda, a gruncie rzeczy jest klęska? Poskarżyć się mężowi, który dopisuje na konto kolejne cyferki i nie cierpi słowa „porażka”? Zostaje więc z depresją sama. Z psychiatrą Maurycym Araszkiewiczem rozmawia dziennikarka TVN24, Katarzyna Zdanowicz.

Jest trzecia fala i coraz więcej Polaków z pogarszającym się zdrowiem psychicznym. Martwimy się o zdrowie, pracę. Kłopoty się nasilają, a życie w zamknięciu nie sprzyja ich rozwiązaniu. Anna Wilczyńska.