Poziom rzeki Pearl w Missisipi niebezpiecznie rośnie. Mieszkańcy wzywani do szybkiej ewakuacji

Autor:
ps/dd
Źródło:
PAP, CNN
Makabryczne znalezisko w Jackson w stanie Mississippi
Makabryczne znalezisko w Jackson w stanie Mississippi
Google Earth
Google EarthW Jackson w Missisipi może dojść do powodzi

Władze miejscowości położonych w okolicach rzeki Pearl w amerykańskim stanie Missisipi wzywają mieszkańców do natychmiastowej ewakuacji. Wskutek obfitych opadów deszczu poziom rzeki stale się podnosi, grożąc powodzią.

Burmistrz miasta Jackson, Chokwe Antar Lumumba, zapowiedział, że powódź może nawiedzić miasto w niedzielę wieczorem lokalnego czasu. W sobotę w swoim wystąpieniu wezwał mieszkańców, aby "ewakuowali się teraz". W rozmowie z CNN podkreślił, że ludzie powinni opuścić miasto "tak szybko, jak to możliwe".

Ostrzegł, że mieszkańcy mogą być poza domami przez kilka dni, a nawet do dwóch tygodni. Zapewnił o wzmocnieniu patroli, które będą chronić mienie ludzi.

Poziom wody może osiągnąć niemal 11 metrów

Władze obawiają się, że powódź spowoduje więcej szkód niż dwa lata temu, kiedy zalanych zostało ponad 600 domów. Poziom wody na rzece, w pobliżu Jackson, wynosił w piątek po południu ponad 10,5 metra. Początkowe prognozy wskazywały, że nie przekroczy 10,2 m, czyli mniej niż 11,1 m odnotowanych w lutym roku 2020. Wówczas rzeka osiągnęła swój trzeci najwyższy poziom w historii. Z ostatnich doniesień wynika jednak, że już w poniedziałek rano może sięgać niemal 11 m.

John Sigman, dyrektor dystryktu zaopatrzenia w wodę, Pearl River Valley Water Supply District, powiedział, że operatorzy zbiornika położonego na północ od Jackson uwalniają stopniowo wodę, aby nie dopuścić do jej zbyt dużego przyrostu. Zwiększyli zrzut wody z 1557 litrów na sekundę w piątek do 1699 w sobotę.

- Nie chcemy mieć do czynienia z niekontrolowaną sytuacją. To co robimy teraz, to wypuszczanie trochę więcej wody niż napływa - tłumaczył Sigman. Kierownictwo dystryktu przyznało, że zrzut może zostać ponownie zwiększony. Niewykluczone, że wówczas woda dosięgnie domów.

Google Maps

"Jesteśmy jak najlepiej przygotowani"

Z powodu podnoszącego się poziomu wody w rzece, gubernator Missisipi Tate Reeves ogłosił w sobotę stan wyjątkowy. - Jesteśmy jak najlepiej przygotowani na tę powódź. Sytuacja jest ściśle monitorowana, aby jak najszybciej reagować na bieżące wydarzenia - zapewnił.

Autor:ps/dd

Źródło: PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps/twitter.com/msema