Ukraina. Świstak Tymko III przetrwał rosyjską okupację. Wiosną znowu ma przepowiadać pogodę

Autor:
as//rzw
Źródło:
Pravda, Suspilne, PAP
Wieś Nesteriwka na wschodzie Ukrainy, gdzie "urzęduje" świstak Tymko III
Wieś Nesteriwka na wschodzie Ukrainy, gdzie "urzęduje" świstak Tymko IIIGoogle Maps
wideo 2/2
Google MapsWieś Nesteriwka na wschodzie Ukrainy, gdzie "urzęduje" świstak Tymko III

Ukraiński świstak Tymko III ze wsi Nesteriwka, przepowiadający pogodę jak jego amerykański kolega Phil z Punxsutawney, przetrwał rosyjską okupację obwodu charkowskiego - podały ukraińskie media. Gdy miejscowość została po pół roku wyzwolona, okazało się że Tymko i 38 innych zwierząt są zdrowe i mają się dobrze.

Od 2004 roku Charkowski Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Karazina co roku na progu wiosny organizuje Dzień Świstaka, z inspiracji amerykańskiego pierwowzoru. Za przepowiedzenie, jak długo potrwa jeszcze zima, odpowiedzialny jest zwierzak o imieniu Tymko III.

Pół roku okupacji

Tymko III wraz z 38 innymi świstakami mieszka w stacji badawczej uniwersytetu we wsi Nesteriwka, 75 kilometrów na południowy wschód od Charkowa. Pod koniec lutego miejscowość została zajęta przez Rosjan, ale w trakcie wrześniowej kontrofensywy została ona wyzwolona przez siły zbrojne Ukrainy. Jak poinformował kierownik stacji badawczej Wołodymyr Hrubnyk, przez cały czas zwierzętami zajmowało się dwoje spośród dotychczasowych opiekunów. To dzięki ich pracy wszystkie zwierzęta przetrwały, są zdrowe i mają się dobrze.

Świstak Tymko III, specjalista od przepowiadania długości zimyVyacheslav Madiyevskyy/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images

Pogoda od świstaka

Hrubnyk wyjaśnił, że teraz świstaki przygotowują się do zimowego odpoczynku i wyraził nadzieję, że w lutym Tymko III znów przepowie koniec zimy, jak to się działo przed rosyjską agresją, a czego w tym roku nie udało mu się zrobić. Tymko III jest budzony w pierwszych dniach lutego. Jeśli nie zobaczy swojego cienia, oznacza to szybkie nadejście wiosny, a jeśli go zobaczy - kolejne sześć tygodni zimy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:as//rzw

Źródło: Pravda, Suspilne, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vyacheslav Madiyevskyy/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images