Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.
Stolicę Indii spowiła toksyczna chmura oparów, która nadciągnęła znad palącego się wysypiska śmieci Ghazipur. Pożar wybuchł w niedzielę, 21 kwietnia, i objął część składowiska - podała stacja CNN. Dodała, że palące się śmieci emitują toksyczne substancje.
Pożar na największym składowisku odpadów w stolicy Indii został już w dużej mierze ugaszony - podały lokalne władze. Mieszkający w pobliżu wysypiska Ghazipur ludzie skarżą się na podrażnienia gardła i oczu, a także na trudności z oddychaniem.
- Oczy nas pieką, nie jesteśmy w stanie wyjść z domu - powiedział w poniedziałek Riyazuddin Saifi, który mieszka w pobliżu wysypiska. Jak podaje CNN, przyczyna pożaru jest nieznana.
Góry śmieci emitują metan
Co roku w czasie upalnego lata wysypiska śmieci stają w płomieniach, a gnijące odpady emitują metan, który jest gazem cieplarnianym wpływającym na zmiany klimatu. W dużo większym stopniu niż dwutlenek węgla przyczynia się do kryzysu klimatycznego, ponieważ zatrzymuje więcej ciepła w atmosferze - podaje CNN. Według firmy lotniczej GHGSat, która monitoruje emisje za pośrednictwem satelitów, Indie emitują więcej metanu pochodzącego ze składowisk śmieci niż jakikolwiek inny kraj.
Góra śmieci w Ghazipurze jest tylko jednym z około trzech tysięcy indyjskich wysypisk przepełnionych rozkładającymi się odpadami. Wznosi się na 65 metrów, a to oznacza, że jest prawie tak wysoka jak słynne mauzoleum Tadź Mahal (budynek ma 73 m). Ponad 2300 ton odpadów stałych przybywa codziennie na wysypisko - wynika z raportu opublikowanego w lipcu 2022 roku.
Według organizacji non profit Global Clean Air Initiative, gnijące odpady emitują metan, który może nasilać choroby płuc, powodować astmę i zwiększać ryzyko udaru mózgu. Emisje metanu nie są jedynym zagrożeniem związanym ze składowiskami odpadów. Przez dziesięciolecia toksyny przedostawały się do ziemi, zanieczyszczając wodę dla tysięcy ludzi mieszkających w pobliżu.
W Bhalswie mieszkańcy w 2022 roku skarżyli się na głębokie, bolesne rany skóry i problemy z oddychaniem spowodowane latami życia w pobliżu niebezpiecznego składowiska odpadów.
Źródło: CNN