Brazylia. Wylesianie Amazonii nieznacznie spowolniło. "To są wciąż wysokie wartości"

Autor:
anw
Źródło:
Reuters
Tropikalne lasy deszczowe należą do najbardziej produktywnych biomów
Tropikalne lasy deszczowe należą do najbardziej produktywnych biomówFundacja "Biodiversitatis"
wideo 2/3
Fundacja "Biodiversitatis"Tropikalne lasy deszczowe należą do najbardziej produktywnych biomów

Wycinka brazylijskiej puszczy amazońskiej zmniejszyła się w ciągu ostatniego roku, licząc od lipca 2021 roku do lipca 2022 roku - wynika z danych opublikowanych w środę przez agencję rządową Inpe.

Wylesianie, nazywane też deforestacją, to proces, w którym zmniejsza się udział terenów leśnych w ogólnej powierzchni danego kraju. Zwykle powodem tego jest silna presja człowieka na środowisko. Z danych opublikowanych w środę przez brazylijską agencję rządową Inpe wynika, że wycinka drzew w Brazylii spadła o ponad 11 procent w stosunku do roku poprzedniego. W okresie od lipca 2021 roku do lipca 2022 roku wykarczowano 11 568 kilometrów kwadratowych lasów. Dane te są niepokojące, ponieważ deforestacja w tym kraju wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

- Jednak są to wciąż wysokie wartości, to druga najwyższa od 13 lat wielkość wykarczowanych lasów - powiedział Marcio Astrini z organizacji przyrodniczej Climate Observatory.

Wycinka drzew w ciągu ostatnich 12 miesięcy była wyższa niż w każdym roku, licząc od 2009 do 2020.

Amazonia Shutterstock

Brazylijska Amazonia

Zdaniem Ane Alencar, dyrektorki Amazon Environmental Research Institute, nieznaczny spadek wycinki lasów nie jest związany ze zmianą polityki prezydenta Jaira Bolsonaro.

- Być może spadek ten związany jest z pogodą lub z cyklem gospodarczym - mówiła Alencar. Dodała, że w ciągu ostatnich czterech lat rządów Bolsonaro średnie tempo wycinki brazylijskiej puszczy zwiększyło się o około 60 procent w porównaniu do poprzednich lat.

- Już widzimy konsekwencje wylesiania. Susza dotyka nas coraz częściej, krótsze są pory deszczowe, rośnie liczna pożarów - powiedziała Mariana Napolitano, kierownik naukowy w organizacji WWF-Brasil.

Roczne pomiary wylesiania w Brazylii dokonywane są przez program monitoringu satelitarnego PRODES firmy Inpe, który jest o wiele bardziej dokładny niż system szybkiego ostrzegania DETER, który publikuje dane co tydzień.

Wycinka lasów napędza emisji gazów cieplarnianych w Brazylii. Opublikowany w środę raport PRODES stanowi punkt odniesienia, według którego Brazylia mierzy, czy wypełnia swoje zobowiązania w zakresie ochrony środowiska i klimatu.

Puszcza Amazońska to "płuca" ZiemiShutterstock

Amazonia to "płuca" Ziemi

Amazonia to region położony w Ameryce Południowej, w którym znajduje się największy na świecie las deszczowy. Nazywany jest "płucami" Ziemi, ponieważ pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla, gazu wpływającego na zmiany klimatu, który jest uwalniany do atmosfery podczas wylesiania.

Lasy deszczowe na świeciePAP/Adam Ziemienowicz

Autor:anw

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock