Zanim otworzysz okno, sprawdź jakość powietrza. Smog w Polsce to "być może zjawisko wyjątkowe w skali europejskiej"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
"Smog zwłaszcza w południowej Polsce zaczyna się z początkiem sezonu grzewczego"
"Smog zwłaszcza w południowej Polsce zaczyna się z początkiem sezonu grzewczego"TVN24
wideo 2/21
TVN24"Smog zwłaszcza w południowej Polsce zaczyna się z początkiem sezonu grzewczego"

Problem smogu wraca do Polski. W niedzielę najgorsza sytuacja panowała na południu kraju, a mieszkańcy Zabrza oraz Rybnika dostali alert RCB z ostrzeżeniem o złej jakości powietrza. - Zaczął się sezon grzewczy, zaczęły się problemy z zanieczyszczeniem powietrza - komentował w TVN24 Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego. Przypomniał, że to sytuacja szczególnie groźna dla osób starszych i z chorobami.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOJEJ OKOLICY - SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL

O sytuacji związanej ze smogiem w ciągu ostatnich dni na południu Polski mówił w poniedziałek na antenie TVN24 Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim. Jak przyznał, w niedzielę "zwłaszcza poranek był pod względem smogu bardzo niedobry w południowej Polsce".

- Smog, z którym mamy do czynienia w Polsce, zwłaszcza na południu, zaczyna się z początkiem sezonu grzewczego - powiedział Naglewski. - Być może jest to zjawisko wyjątkowe w skali europejskiej, bo w żadnym innym kraju jesień i zima tak nie wyglądają, natomiast jeżeli chodzi o Polskę, to już przyzwyczailiśmy się do tego, że to zjawisko smogu jest obecnie w zasadzie każdego roku w tym okresie - stwierdził. - Zaczął się sezon grzewczy, zaczęły się problemy z zanieczyszczeniem powietrza - podkreślał gość TVN24. Jak mówił, "trzeba bardziej na siebie uważać". Radził, aby unikać aktywności fizycznej na zewnątrz i wietrzyć mieszkania tylko w przypadku dobrej jakości powietrza.

Osoby z chorobami i ludzie starsi powinny "odpowiednio zareagować"

Koordynator PAS w woj. śląskim przypomniał, że smog stanowi szczególnie niebezpieczeństwo dla osób obciążonych różnymi chorobami. Wskazywał, że "niektóre grupy osób, które chorują na przykład na choroby serca lub układu oddechowego albo osoby w podeszłym wieku" w przypadku smogu powinny "odpowiednio zareagować i unikać wychodzenia na zewnątrz".

- To powietrze w taki dzień jak wczoraj (w niedzielę - red.) im po prostu szkodzi. Może prowadzić do nasilenia różnego rodzaju dolegliwości, powodować dyskomfort w klatce piersiowej, ataki astmy - wymieniał.

Naglewski podkreślał, że "zanieczyszczenia powietrza szkodzą wszystkim, ale wiadomo, że niektórym szkodzą bardziej". - Jak ktoś jest młody, zdrowy i silny, to przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu nie spowoduje u niego od razu poważnych strat zdrowotnych - tłumaczył. Dodał, że natomiast u osób, które już zmagają się z różnymi chorobami "ryzyko poważnego zajścia zdrowotnego jest dużo większe".

Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości