10 największych zagrożeń zdrowotnych ludzkości

Zanieczyszczenie powietrza, odmowa poddawania się szczepieniom, odporność na antybiotyki i wirus HIV znalazły się na liście 10 największych zagrożeń dla zdrowia w 2019 roku, przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia. WHO oceniła też, że "świat zmierzy się z kolejną pandemią grypy" - pytanie tylko, kiedy i na jaką skalę.

Czy za zamkniętymi drzwiami jesteśmy bezpieczni od smogu?

W sezonie grzewczym powraca w Polsce problem smogu. W mediach słychać wtedy komunikaty, by wstrzymać się od aktywności fizycznej na wolnym powietrzu, a mieszkania opuszczać najrzadziej, jak to możliwe. Ale czy we wnętrzach naszych domów rzeczywiście schronimy się przed zanieczyszczonym powietrzem? Badania wykazują, że niekoniecznie.

Stare piece i brak filtrów spalin. Problemy smogowe Polski

Co roku, wraz z nadejściem chłodnych dni, z domowych kominów przedostają się do atmosfery ogromne ilości trujących związków. Kumulują się blisko ziemi i tworzą smog. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera ponad 40 tysięcy Polaków.

Zanieczyszczone i przesuszone powietrze - jak sobie z nim radzić?

Sezon zimowo-grzewczy to czas, w którym jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy, jeszcze bardziej się pogarsza. Niestety nie jest tak łatwo uciec od zanieczyszczeń powietrza, bowiem znajdują się one także w naszych domach. Wdychanie szkodliwych cząsteczek może powodować wiele nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych skutków dla naszego zdrowia.

"Mamy do czynienia z całkowitą niewydolnością państwa polskiego"

Według analiz głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza, jeżeli chodzi o pyły i rakotwórczy benzoalfapiren, są domowe piece. W Małopolsce, na Mazowszu i w innych regionach obowiązuje uchwała antysmogowa. Oznacza to, że nie wolno w piecach palić śmieciami, a także wilgotnym drewnem i węglem niskiej jakości. Ale ludzie jej nie przestrzegają - twierdzi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Smog zalega na Śląsku. W środę bezpłatne przejazdy dla kierowców

Nad wieloma regionami Polski zalega smog. Jakość powietrza znacznie przekracza dopuszczalne normy. W środę sytuacja może być bardzo podobna. Z tego powodu w województwie śląskim przejazdy pociągami Kolei Śląskich oraz komunikacją miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą w środę bezpłatne dla kierowców, którzy wybiorą te środki transportu zamiast samochodów.

Jak wyniszcza nas smog

Naukowcy, lekarze, specjaliści z organizacji pozarządowych. Wszyscy są zgodni - smog zabija. Najmniejsze cząsteczki pyłów zawieszonych dostają się do krwioobiegu, po czym rozchodzą się po całym orgazmie. Z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera 50 tysięcy osób rocznie.

Jakość powietrza w Chinach coraz gorsza. "Ta zima będzie sprawdzianem"

Jak wynika z najnowszych statystyk Greenpeace, jakość powietrza na północy Chin, w tym w Pekinie, była w październiku i listopadzie gorsza niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Zgodnie z szacunkami naukowców z organizacji Berkeley Earth smog zabija rocznie ponad półtora miliona mieszkańców tego kraju.

"Smog realnie nas samych zabija"

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia siedem milionów ludzi rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. O przyczynach tego problemu oraz rosnącej świadomości Polaków mówili w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Sonik i Mirosław Proppé.

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na alergika?

Jeszcze sto lat temu alergia była obserwowana niezwykle rzadko. Dziś uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, a chorych, cierpiących na jej dokuczliwie objawy, jest coraz więcej. Badanie epidemiologiczne wskazują, że w Polsce problem alergii dotyka aż 40 procent populacji, z czego wielu alergików to osoby młode i dzieci. Co zatem przyczynia się do tak dużego wzrostu zachorowań?

WWF: Trujesz - płać. Handel emisjami ważny dla ekologicznego rozwoju

Ubóstwo energetyczne, przez które ludzie nie mogą zapewnić sobie dostępu do ogrzewania, jest w Polsce powszechne. Polacy często palą w piecach "byle czym", powodując szkodliwe emisje do atmosfery. Rozwiązanie problemu znalazła Francja. Pieniądze pochodzące z handlu emisjami przeznacza na termomodernizację budynków mieszkalnych. Zobacz odcinek stworzonej przez WWF serii "Punkt Krytyczny. Energia odNowa".

Złe powietrze zabija szybko. "W ciągu paru dni do kilkunastu tysięcy ludzi"

66 lat temu w Londynie smog w ciągu kilku dni przyczynił się do śmierci około 12 tysięcy osób. Obecnie rokrocznie z tego powodu umiera około 50 tysięcy mieszkańców Polski. Giną z powodu chorób wywołanych przez warunki smogowe, pyły zawieszone w powietrzu, przez substancje toksyczne, które wydostały się z kominów - mówił na antenie TVN24 profesor Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.