Normy stężenia smogu w Indiach znajdują się na alarmującym poziomie. Mieszkańcy stolicy kraju - New Delhi - po tym jak krytyczna jakość powietrza zmusiła ich do zaprzestania aktywności, próbują znów ją podjąć. Stan powietrza jest jednak nadal niebezpieczny dla zdrowia. Niektórzy aktywiści domagają się wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Sezon smogowy w pełni. Jak z nim walczyć? Zdaniem Katarzyny Guzek, rzeczniczki prasowej Greenpeace poziom świadomości Polek i Polaków w zakresie jakości powietrza jest już bardzo wysoki. - Będę skłaniać się ku temu, żeby zaostrzać kary - podkreśliła we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24.

W związku z bardzo dużym zanieczyszczeniem powietrza w stolicy Indii, Nowym Delhi, w poniedziałek obowiązuje zakaz jazdy samochodami, których numery rejestracyjne kończą się nieparzystym numerem. Takie działania to próba ograniczenia niebezpiecznego smogu, który od kilku dni osnuwa miasto.

W Polsce od 11 października, czyli od dnia zaostrzenia norm ostrzegania przed smogiem, odnotowano cztery dni z przekroczeniem poziomu informowania i jeden dzień z alarmem - podał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jak twierdzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki nowym przepisom za niecałe dwa lata znacznie odczujemy poprawę jakości powietrza.

W Poznaniu zaczął działać specjalny dron, który z powietrza bada skład dymu z kominów. Dzięki temu dużo prościej będzie można sprawdzić, którzy mieszkańcy łamią prawo i spalają niedozwolone odpady. Później do akcji mają wkraczać funkcjonariusze straży miejskiej i nakładać odpowiednie kary.

Polscy naukowcy z konsorcjum NeuroSmog chcą zbadać, jak smog wpływa na rozwijający się dziecięcy mózg. Przebadanych zostanie kilkaset dzieci z trzech województw. Specjaliści sprawdzą oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza na iloraz inteligencji, dysleksję, dyskalkulię i ADHD.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, od piątku obowiązują bardziej restrykcyjne normy informowania i alarmowania o smogu. Alarm smogowy będzie ogłaszany przy przekroczeniu wartości 150 mikrogramów na metr sześcienny PM10, poprzednio było to 300 mikrogramów.

Straż Miejska w Białymstoku otrzymała smogobus, czyli mobilne laboratorium kontroli czystości powietrza. Smogobus sprawdzi, czy nie są spalane odpady, określi stężenie pyłów w powietrzu i zbada zanieczyszczenie wody.

Polska od lat znajduje się w niechlubnej czołówce państw z najgorszym powietrzem. Aż 6 na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast położonych jest między Wisłą a Odrą. Lekarze szacują, że osoby oddychające warszawskim zanieczyszczonym powietrzem, przyjmują odpowiednik paczki papierosów tygodniowo! Przepełnione smogiem powietrze nie służy nikomu, a już w szczególności cierpią przez nie osoby borykające się z astmą.