Czy smog może wywołać lub spotęgować alergię?

Rosnący problem smogu coraz bardziej dokucza całemu społeczeństwu. Zanieczyszczone powietrze oprócz zagrożenia dla naszego zdrowia, potęguje oraz wywołuje uczulenia. Jak mogą poradzić sobie alergicy w czasie smogu?

Maski antysmogowe pod lupą ekspertów. "Wyniki nie są dobre"

Znaczna część masek antysmogowych, które zbadał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie przeszła testów w laboratorium. Oznacza to, że nie chronią przed smogiem - podkreślił UOKiK w komunikacie. Wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili te produkty do obrotu, urząd ma zamiar wszcząć postępowania. Kary mogą sięgać 100 tysięcy złotych.

Smog w miastach "to jeden z najważniejszych problemów XXI wieku"

Od wielu lat wiemy, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich państw Unii Europejskiej - powiedział prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. "Problem zanieczyszczenia powietrza przez transport samochodowy jest większy, niż emisja pyłów z ogrzewania domów" - dodała wiceprezes NIK Ewa Polkowska.

Powietrze w Polsce kiedyś i dziś - czy naprawdę w przeszłości oddychało się lżej?

Wielu z nas dręczy sentymentalne poczucie, że smog w Polsce to problem teraźniejszości, a "kiedyś to było" - czyste, zdrowe powietrze, nieskażone brudzącymi i toksycznymi efektami działania nowych technologii. Nieznajomość zjawiska, o którym całymi latami mówiono jedynie w kontekście dalekowschodnich aglomeracji, sprawiła, że Polacy mają nie tylko złudne poczucie dawnej lepszości, ale też często ze sporą dozą sceptycyzmu podchodzą do - nie da się ukryć - poważnego problemu smogu. Czy rzeczywiście dawniej w Polsce oddychało się lżej?

Normy stężenia smogu - co tak naprawdę oznaczają?

Od kilku lat smog w końcu stał się nośnym, medialnym tematem w Polsce. I dobrze! Dzięki temu w końcu zaczęliśmy zwracać uwagę na jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy, a przede wszystkim na negatywne konsekwencje, które niesie dla naszego zdrowia smog, zalegający niekiedy długimi tygodniami nad polskimi miastami oraz wsiami. Na ulicach coraz łatwiej znaleźć tablice informujące o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza, Polacy równie chętnie pobierają kolejne aplikacje do monitorowania poziomu stężenia smogu. Ale co właściwie oznaczają kolejne wartości?

Smog straszy. "Są w nim związki, których działania jeszcze nie znamy"

Wraz z zimną i raczej bezwietrzną pogodą do Polski powrócił smog. Coraz powszechniejsza jest świadomość tego, jak niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia ludzi jest zanieczyszczenie powietrza. Być może jednak nie zdajemy sobie jeszcze sprawy ze wszystkich zagrożeń związanych ze smogiem. Eksperci ostrzegają, że pojawiają się w nim zupełnie nieznane związki.

Bezlitosny smog. Kto jest szczególnie narażony na skutki smogu?

Poważne skutki oddychania smogiem dotykają każdego z nas - nie ma wyjątków. I choć od paru już lat cały kraj próbuje poprawić jakość powietrza, którym oddychamy, to nadal - zwłaszcza jesienią i zimą, gdy trwa sezon grzewczy - nasze organizmy są narażone na niesamowite ilości pyłów i zanieczyszczeń, ekspresowo wywołując przy tym kolejne problemy zdrowotne. Kto szczególnie powinien uważać, gdy za oknem pojawia się smog, który dostaje się również do naszych domów?

10 największych zagrożeń zdrowotnych ludzkości

Zanieczyszczenie powietrza, odmowa poddawania się szczepieniom, odporność na antybiotyki i wirus HIV znalazły się na liście 10 największych zagrożeń dla zdrowia w 2019 roku, przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia. WHO oceniła też, że "świat zmierzy się z kolejną pandemią grypy" - pytanie tylko, kiedy i na jaką skalę.

Czy za zamkniętymi drzwiami jesteśmy bezpieczni od smogu?

W sezonie grzewczym powraca w Polsce problem smogu. W mediach słychać wtedy komunikaty, by wstrzymać się od aktywności fizycznej na wolnym powietrzu, a mieszkania opuszczać najrzadziej, jak to możliwe. Ale czy we wnętrzach naszych domów rzeczywiście schronimy się przed zanieczyszczonym powietrzem? Badania wykazują, że niekoniecznie.

Stare piece i brak filtrów spalin. Problemy smogowe Polski

Co roku, wraz z nadejściem chłodnych dni, z domowych kominów przedostają się do atmosfery ogromne ilości trujących związków. Kumulują się blisko ziemi i tworzą smog. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera ponad 40 tysięcy Polaków.

Zanieczyszczone i przesuszone powietrze - jak sobie z nim radzić?

Sezon zimowo-grzewczy to czas, w którym jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy, jeszcze bardziej się pogarsza. Niestety nie jest tak łatwo uciec od zanieczyszczeń powietrza, bowiem znajdują się one także w naszych domach. Wdychanie szkodliwych cząsteczek może powodować wiele nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych skutków dla naszego zdrowia.