Już pięć dni ze smogiem, według nowych norm

W Polsce od 11 października, czyli od dnia zaostrzenia norm ostrzegania przed smogiem, odnotowano cztery dni z przekroczeniem poziomu informowania i jeden dzień z alarmem - podał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jak twierdzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki nowym przepisom za niecałe dwa lata znacznie odczujemy poprawę jakości powietrza.

Walczą ze smogiem z powietrza. Dron sprawdza, czym palą mieszkańcy

W Poznaniu zaczął działać specjalny dron, który z powietrza bada skład dymu z kominów. Dzięki temu dużo prościej będzie można sprawdzić, którzy mieszkańcy łamią prawo i spalają niedozwolone odpady. Później do akcji mają wkraczać funkcjonariusze straży miejskiej i nakładać odpowiednie kary.

Polscy naukowcy zbadają, jak smog wpływa na dziecięcy mózg

Polscy naukowcy z konsorcjum NeuroSmog chcą zbadać, jak smog wpływa na rozwijający się dziecięcy mózg. Przebadanych zostanie kilkaset dzieci z trzech województw. Specjaliści sprawdzą oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza na iloraz inteligencji, dysleksję, dyskalkulię i ADHD.

Zaostrzone normy alarmowania o smogu

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, od piątku obowiązują bardziej restrykcyjne normy informowania i alarmowania o smogu. Alarm smogowy będzie ogłaszany przy przekroczeniu wartości 150 mikrogramów na metr sześcienny PM10, poprzednio było to 300 mikrogramów.

Smogobus będzie jeździł po Białymstoku

Straż Miejska w Białymstoku otrzymała smogobus, czyli mobilne laboratorium kontroli czystości powietrza. Smogobus sprawdzi, czy nie są spalane odpady, określi stężenie pyłów w powietrzu i zbada zanieczyszczenie wody.

Życie z astmą a smog. Jak sobie radzić

Polska od lat znajduje się w niechlubnej czołówce państw z najgorszym powietrzem. Aż 6 na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast położonych jest między Wisłą a Odrą. Lekarze szacują, że osoby oddychające warszawskim zanieczyszczonym powietrzem, przyjmują odpowiednik paczki papierosów tygodniowo! Przepełnione smogiem powietrze nie służy nikomu, a już w szczególności cierpią przez nie osoby borykające się z astmą.

Musisz zadbać o powietrze, którym oddycha twoje dziecko!

Nie ma wątpliwości: smog i zanieczyszczenia powietrza najbardziej szkodzą dzieciom. Według danych, które przez wiele lat gromadzili pracownicy Zakładu Epidemiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zły stan powietrza odbija się najmocniej na kondycji naszych pociech.

Czy smog może wywołać lub spotęgować alergię?

Rosnący problem smogu coraz bardziej dokucza całemu społeczeństwu. Zanieczyszczone powietrze oprócz zagrożenia dla naszego zdrowia, potęguje oraz wywołuje uczulenia. Jak mogą poradzić sobie alergicy w czasie smogu?

Maski antysmogowe pod lupą ekspertów. "Wyniki nie są dobre"

Znaczna część masek antysmogowych, które zbadał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie przeszła testów w laboratorium. Oznacza to, że nie chronią przed smogiem - podkreślił UOKiK w komunikacie. Wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili te produkty do obrotu, urząd ma zamiar wszcząć postępowania. Kary mogą sięgać 100 tysięcy złotych.