Straż Miejska w Białymstoku otrzymała smogobus, czyli mobilne laboratorium kontroli czystości powietrza. Smogobus sprawdzi, czy nie są spalane odpady, określi stężenie pyłów w powietrzu i zbada zanieczyszczenie wody.

Polska od lat znajduje się w niechlubnej czołówce państw z najgorszym powietrzem. Aż 6 na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast położonych jest między Wisłą a Odrą. Lekarze szacują, że osoby oddychające warszawskim zanieczyszczonym powietrzem, przyjmują odpowiednik paczki papierosów tygodniowo! Przepełnione smogiem powietrze nie służy nikomu, a już w szczególności cierpią przez nie osoby borykające się z astmą.

Nie ma wątpliwości: smog i zanieczyszczenia powietrza najbardziej szkodzą dzieciom. Według danych, które przez wiele lat gromadzili pracownicy Zakładu Epidemiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zły stan powietrza odbija się najmocniej na kondycji naszych pociech.

Rosnący problem smogu coraz bardziej dokucza całemu społeczeństwu. Zanieczyszczone powietrze oprócz zagrożenia dla naszego zdrowia, potęguje oraz wywołuje uczulenia. Jak mogą poradzić sobie alergicy w czasie smogu?

Znaczna część masek antysmogowych, które zbadał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie przeszła testów w laboratorium. Oznacza to, że nie chronią przed smogiem - podkreślił UOKiK w komunikacie. Wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili te produkty do obrotu, urząd ma zamiar wszcząć postępowania. Kary mogą sięgać 100 tysięcy złotych.

Od wielu lat wiemy, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich państw Unii Europejskiej - powiedział prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. "Problem zanieczyszczenia powietrza przez transport samochodowy jest większy, niż emisja pyłów z ogrzewania domów" - dodała wiceprezes NIK Ewa Polkowska.

Wielu z nas dręczy sentymentalne poczucie, że smog w Polsce to problem teraźniejszości, a "kiedyś to było" - czyste, zdrowe powietrze, nieskażone brudzącymi i toksycznymi efektami działania nowych technologii. Nieznajomość zjawiska, o którym całymi latami mówiono jedynie w kontekście dalekowschodnich aglomeracji, sprawiła, że Polacy mają nie tylko złudne poczucie dawnej lepszości, ale też często ze sporą dozą sceptycyzmu podchodzą do - nie da się ukryć - poważnego problemu smogu. Czy rzeczywiście dawniej w Polsce oddychało się lżej?