Smog
Partner serwisu

Kilka pytań do Polaków o smog. Sondaż

44 procent respondentów w sondażu CBOS oceniło, że smog jest poważnym problemem w ich okolicy, w tym dla 19 procent - bardzo poważnym. Według 29 procent uczestników badania skala smogowego problemu jest niewielka. 24 procent ankietowanych w ogóle go nie dostrzega.

Poranek ze smogiem na południu

W niedzielę rano w większości kraju powietrze było dobrej i świetnej jakości. Niestety, na mapie pojawiły się miejsca, w których unosiły się zanieczyszczenia.

W Warszawie zła jakość powietrza

W czwartkowy poranek jakość powietrza miejscami pozostawiała wiele do życzenia. Miejscami powietrze było średnie, a nawet niezdrowe. W Warszawie o poranku było źle.

Południe Polski dusi się smogiem

W piątek smog dokucza od rana przede wszystkim mieszkańcom południowej Polski. Zanieczyszczenia sprawiają, że miejscami jakość powietrza jest fatalna.

"Jeśli palisz śmieciem, to zabijasz"

Rusza rządowy program "Stop Smog", która ma opierać się na termomodernizacji. Na pierwszy ogień rzucone będą 22 miasta, które znajdują się na niechlubnej liście 50 miast europejskich o najgorszej jakości powietrza.

Filtr po dobie jest czarny jak węgiel. Pyłomierz pokazuje smog

Tego typu samoobsługowe urządzenia są rozlokowane po całej Polsce. Pyłomierze, bo o nich mowa, pokazują nam dobitnie, jak wygląda smog. Filtry, które po zaledwie dobie są czarne jak węgiel unaoczniają, jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychamy. We Wrocławiu jakość powietrza zaczął monitorować dron.

"To, czego brakuje dzisiaj, to normy jakości węgla"

Potrzebujemy kompleksowej polityki antysmogowej - mówił na antenie TVN24 Marek Józefiak z Greenpeace. Podkreślił, że dużym problemem jest brak norm jakości węgla w Polsce, a co za tym idzie - palenie w piecach najtańszymi odpadami węglowymi.

Przepis na smog: mroźno, sucho i bezwietrznie

Wyż przyniesie smog. Aby powstał smog, potrzebne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Do Polski zbliża się mróz, który niestety doprowadzi do akumulacji zanieczyszczeń. Dlaczego tak się dzieje, tłumaczyła na antenie Tvn24 fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak.

Na Śląsku pojedziesz za darmo także we wtorek. Z powodu smogu

Wobec prognozowanego wysokiego stężenia smogu w zachodniej części województwa śląskiego, we wtorek przejazdy komunikacją miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Kolejami Śląskimi w całym regionie będą bezpłatne dla kierowców i osób im towarzyszących. Podobna decyzja obowiązywała w poniedziałek.

"Wąchający" dron w akcji. Podniebny pomocnik strażników sprawdza, czym palimy

Pomimo coraz większej świadomości problemu, jakim jest smog, powietrze w Polsce wciąż ma często fatalną jakość. Zanieczyszczenia te w dużym stopniu wpływają na nasze zdrowie, zwłaszcza u dzieci, osób w podeszłym wieku oraz tych, którzy zmagają się z problemami oddechowymi. Pomóc z walką z zanieczyszczeniami może "wąchający" dron.