"Przy takim zanieczyszczeniu, w Paryżu ogłoszono by alarm"

Poniedziałkowe normy jakości powietrza w wielu miejscach Polski pozostawiają wiele do życzenia. To już kolejny dzień, kiedy smog dusi, między innymi mieszkańców Krakowa. W przedszkolach często to właśnie jakość powietrza decyduje o tym, czy dzieci danego dnia wyjdą na spacer. Materiał "Faktów po południu" TVN24.

"Oddychać tym powietrzem to jak wypalać 20 papierosów dziennie"

Mieszkańcy indyjskiego Nowego Delhi w czwartek zmagali się z fatalną jakością powietrza. Smog zasnuł miasto po pokazie fajerwerków związanym ze świętem Diwali. Stężenie pyłów PM2,5 było bardzo wysokie - wyniosło aż 689 mikrogramów na metr sześcienny.

Wieczór ze smogiem. Miejscami jest fatalnie

Ostatnie, silniejsze porywy wiatru oczyściły nasze miasta ze smogu. Teraz wiatr uspokoił się na tyle, że problem powraca. W piątkowe popołudnie w wielu regionach jakość powietrza pozostawiała wiele do życzenia.

Smog śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci

Zanieczyszczenie powietrza nadal przekracza limity i wytyczne Unii Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - wynika z opublikowanego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Oddychanie powietrzem złej jakości szczególnie źle wpływa na dzieci. Według najnowszych danych rocznie z tego powodu umiera 600 tysięcy dzieci na całym świecie.

Polska od rana oddycha smogiem

Wyżowa pogoda, z którą mamy teraz do czynienia w Polsce, sprzyja powstawaniu smogu. Wczesnym popołudniem najgorzej oddychało się w Małopolsce, na Śląsku i na Mazowszu.

Smog nie tylko w Krakowie

Pogoda w ostatnich dniach nadal przypomina bardziej letnią niż jesienną, ale noce bywają już chłodne. Przybywa dymiących kominów, to sprzyja tworzeniu smogu. W niektórych miejscowościach w czwartek jakość powietrza pozostawia sporo do życzenia.

Kilka pytań do Polaków o smog. Sondaż

44 procent respondentów w sondażu CBOS oceniło, że smog jest poważnym problemem w ich okolicy, w tym dla 19 procent - bardzo poważnym. Według 29 procent uczestników badania skala smogowego problemu jest niewielka. 24 procent ankietowanych w ogóle go nie dostrzega.