Mieszkaniec Zabrza znalazł pod maską auta pytona królewskiego

Autor:
kw
Źródło:
PSP Zabrze
Wąż pod maską samochodu
Wąż pod maską samochoduPSP Zabrze
wideo 2/5
PSP ZabrzeWąż pod maską samochodu

We wtorek rano jeden z mieszkańców Zabrza w województwie śląskim znalazł pod maską swojego auta sporego węża. Wezwani na miejsce strażacy wyciągnęli zwierzę i przekazali weterynarzowi. Jak uznał ekspert, był to pyton królewski. Teraz strażacy poszukują właściciela gada.

Wtorkowy poranek przyniósł strażakom z Zabrza (woj. śląskie) osobliwą akcję ratunkową. O godzinie 6.56 otrzymali wezwanie, że pod maską jednego z samochodów zaparkowanych przy ul. Ciupki znajduje się wąż. Według zgłaszającego, gad miał znajdować się w komorze silnika.

Na miejsce natychmiast wysłano zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy, którzy przybyli na miejsce, potwierdzili, że w aucie chowa się wąż. Zabezpieczyli teren, wyciągnęli węża, a następnie przekazali go weterynarzowi, który także stawił się w miejscu wezwania. Ten obejrzał go i stwierdził, że to pyton królewski.

- Węża zauważył właściciel samochodu, który chciał dolać oleju do silnika. Był w delikatnym szoku, gdy zobaczył, co znajduje się pod maską. Wąż nie był bardzo duży - miał 1,2-1,3 metra, ale od razu się oplótł i musieliśmy użyć sporo siły, żeby go wyciągnąć - opisywał st. kpt. Wojciech Strugacz z Komendy Miejskiej PSP w Zabrzu.

Szukają właściciela

Młodszy aspirant Sebastian Bijok z zabrzańskiej policji powiedział, że sprawą zajęli się funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą. Będą ustalać czy ten wąż ma pod skórą umieszczony czip, który umożliwi identyfikację właściciela. Jeśli nie, będą w inny sposób próbowali do niego dotrzeć.

- Na razie nie wiemy, czy ktoś tego węża wyrzucił - wtedy można mówić o znęcaniu się nad zwierzęciem, za co grozi do dwóch lat więzienia. Może się też okazać, że wąż pochodzi z nielegalnej hodowli - powiedział policjant.

Nawet 180 centymetrów

Pytany królewskie (Python regius) to gatunek dość często spotykany w hodowlach. Może mierzyć do 180 centymetrów długości i ważyć nawet sześć kilogramów. Pytony królewskie są aktywne głównie w nocy. W naturze gady te zamieszkują przede wszystkim nizinne tereny Afryki Zachodniej i Środkowej.

Autor:kw

Źródło: PSP Zabrze

Źródło zdjęcia głównego: PSP Zabrze

Pozostałe wiadomości