TVN Meteo | Polska

Rozprawią się z chrabąszczami i osnują. Lasy Państwowe zapowiadają opryski

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps
Źródło:
PAP
Karaluch spędził w uchu mężczyzny trzy dni
Karaluch spędził w uchu mężczyzny trzy dniFacebook/Zane Wedding
wideo 2/23
Owady i inne

Lasy Państwowe zapowiadają walkę z chrabąszczami i osnują gwiaździstą w lasach województwa opolskiego. W tym miesiącu przeprowadzone zostaną lotnicze opryski przeciwko tym szkodnikom - poinformowała katowicka Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

Od pierwszej do połowy trzeciej dekady maja planowane są opryski przeciwko żyjącym w opolskich lasach chrabąszczom majowym i larwom osnui gwiaździstej. Zabiegi będą prowadzone w nadleśnictwach: Brzeg, Kluczbork, Rudziniec, Strzelce Opolskie, Opole, Zawadzkie i Lubliniec - przekazała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

Zabiegi prowadzone będą przy pomocy samolotu Dromader, który będzie rozpylał nad zagrożonymi przez owady lasami ultraniskie dawki dwóch preparatów: znanego pod nazwą handlową Dimilinu 480 SC oraz Mospilanu 20 SP. Według zapewnień leśników, preparaty nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tej substancji do dnia zbioru roślin runa leśnego w przypadku Dimilinu wynosi 24 godziny, a Mospilanu - 14 dni.

Chrabąszcz majowyShutterstock
Osnuja gwiaździstaShutterstock

Mieszkańcy będą informowani

Jak podkreślają leśnicy, opryski redukujące populację chrabąszczy i larw osnui są konieczne ze względu na osłabienie drzewostanu między innymi długotrwałym niedoborem wody. Rezygnacja z oprysków mogłaby wywołać gołożery i znaczne zniszczenia w lasach.

Mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie terenów objętych zabiegami będą wcześniej informowani o rodzaju i terminach oprysków za pomocą ogłoszeń wywieszanych w miejscach publicznych. Tereny przeznaczone do oprysków będą oznaczone odpowiednimi tablicami informacyjnymi.

Chrabąszcz majowyMaria Samczuk, Ziemienowicz Adam/PAP

Autor:ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości