TVN Meteo | Polska

Mors na polskim wybrzeżu. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps/dd
Źródło:
TVN24, Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Mors na polskim wybrzeżu. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek
Mors na polskim wybrzeżu. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadekTVN24
wideo 2/6
TVN24Mors na polskim wybrzeżu. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek

Mors pojawił się w czwartek przed południem na plaży w okolicach Łazów (województwo zachodniopomorskie). To gatunek, którego nigdy wcześniej nie obserwowano na polskim wybrzeżu. Zwykle występuje on w wodach Arktyki. Jak przekazał Konrad Wrzecionkowski z Błękitnego Patrolu WWF, prawdopodobnie ten sam osobnik w zeszłym tygodniu był widziany w Niemczech. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Mors zaobserwowany w czwartek na plaży koło Łazów to - jak powiedział w rozmowie z TVN24 Konrad Wrzecionkowski z Błękitnego Patrolu WWF - pierwszy znany przypadek obecności tego gatunku na polskim wybrzeżu.

- Bałtyk nie jest domem dla morsów. Najlepiej by było, gdyby znalazł drogę powrotną do Morza Północnego przez cieśniny duńskie i dalej. W Bałtyku może mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu - wskazywał Wrzecionkowski. Do ssaków, które można spotkać w Morzu Bałtyckim, należą trzy gatunki foki oraz morświn.

Ekspert wyjaśnił, że mors dostał się do Morza Bałtyckiego z Morza Północnego, "zapewne niesiony prądami za pokarmem". Dodał, że w ubiegłym tygodniu prawdopodobnie ten sam osobnik był widziany na brzegu niemieckiej wyspy Rugia. Tamtejsi specjaliści ocenili, że to młoda samica. Waży prawdopodobnie około 500 kilogramów.

Mors na plaży nad BałtykiemTVN24

"Wyszedł w celu odpoczynku i to staramy mu się zapewnić"

Jak mówił Konrad Wrzecionkowski z Błękitnego Patrolu WWF, mors "wyszedł w celu odpoczynku i to staramy mu się zapewnić". Fragment plaży, gdzie znajduje się zwierzę, został odgrodzony. - Ze względów bezpieczeństwa raczej nikt nie będzie się do niego zbliżał. Kiedy będziemy mieli kolejne zgłoszenia z innych rejonów polskiego wybrzeża, będziemy ponawiać akcje zabezpieczenia go - wyjaśniał.

- Nauczeni doświadczeniem w przypadku fok, wiemy, że ludzie chcą sobie zrobić zdjęcie, podejść jak najbliżej i nawet narażając życie, pogłaskać. Tutaj mamy zwierzę o większych gabarytach. Zwierzę, którego zachowania z doświadczenia nie znamy - przestrzegał Wrzecionkowski.

Pierwszą informację i zdjęcia morsa leżącego na bałtyckiej plaży otrzymaliśmy na Kontakt 24. "Zwierzę co jakiś czas się podnosi i opiera głowę na kłach, ale po chwili z powrotem się kładzie" - opisywał autor fotografii.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Google Maps

Autor:ps/dd

Źródło: TVN24, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości