To bardzo pochmurna zima - przyznają klimatolodzy. W ciągu ostatnich trzech miesięcy liczba dni słonecznych w większości regionów nie przekroczyła 15. Za to przez ponad 60 dni mieliśmy do czynienia z całkowitym zachmurzeniem. Pogodowe dane zaprezentował we wtorek GUS.
- W ostatnim dziesięcioleciu trzy zimy były mroźne i śnieżne, dwie zimy były łagodne i mało śnieżne - tłumaczy Tomasz Wierzbicki z Zakładu Meteorologii i Klimatologii SGGW. - Średnio co 2-3 lata zdarzają się zimy bardziej ekstremalne - dodał.
Na ferie do Włodawy?
Do określenia zachmurzenia stosuje się 8-stopniową skalę, gdzie 1 oznacza bezchmurne niebo, a 8 - całkowite zachmurzenie. Polska w styczniu prawie domykała górną granicę skali.
Najpochmurniejszymi miastami w styczniu 2013 roku były Kielce, Bielsko-Biała i Wrocław. Średni współczynnik zachmurzenia dla tych miast wahał się od 7,3-7,4, co oznacza, że chmury prawie całkowicie zakrywały niebo. W ubiegłym miesiącu najmniej pochmurnie było we Włodawie (6,6)
Włodawa wysuwa się na prowadzenie jeszcze w innym zestawieniu - usłonecznieniu. GUS zmierzył, że najbardziej słonecznym miastem w styczniu było to 14-tysięczne miasto w woj. lubelskim. W ciągu pierwszego miesiąca roku 2013 słońce świeciło tu przez 42 godziny, czyli średnio ok. 1 godzinę i 20 minut dziennie.
Najmniej słoneczne z kolei były: Szczecin, Poznań i Suwałki - odpowiednio 15,17 i 18 godzin w ciągu całego stycznia. Słońce świeciło tam przez godzinę co drugi dzień lub krócej.
Deszcz i śnieg
GUS zmierzył także opady atmosferyczne. Okazało się, że najwięcej deszczu i śniegu, bo aż 75 mm, spadło w styczniu Rzeszowie. Oznacza to, że w mieście każdego dnia spadło średnio ok. 2,5 mm wody na każdy metr kwadratowy.
W tym czasie w Polsce północno-wschodniej spadło niespełna 50 mm - 49 mm w Warszawie i 44 mm w Olsztynie.
Polska zima była też zdecydowanie mroźna. W żadnym z badanym miast średnia temperatura powietrza w styczniu nie przekroczyła 0 st. C. Najzimniejszymi miastami były Olsztyn ze średnią temperaturą niemalże -5 st. C oraz Włodawa z temperaturą o 1 st. C wyższą. W tym czasie najciepleszy był Szczecin (-0,03 st. C).
GUS o pogodzie
Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie Biuletyn Statystyczny. Wśród tablic znaleźć można dane meteorologiczne dla Polski. Zbadano średnią temperaturę powietrza, opady atmosferyczne, zachmurzenie i usłonecznienie. W tabeli znaleźć można dane dla 11 miast: Bielska-Białej, Kielc, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Suwałk, Szczecina, Ustki, Warszawy, Włodawy i Wrocławia.
Autor: pk/mj / Źródło: tvnmeteo.pl, Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN