W polskich górach odwilż. Warunki narciarskie i turystyczne w Tatrach i w Bieszczadach są bardzo trudne. Śnieg ma słabą jakość, lokalnie wieje z prędkością 90 km/h, ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego.
W południowo-wschodniej Małopolsce nadal panuje odwilż, a duże dobowe wahania temperatury powodują, że mimo sporej pokrywy na trasach panują trudne warunki narciarskie. W weekend słupek rtęci ma wskazywać kilka stopni poniżej zera, będzie też sypać śnieg.
Tylko na sztucznie zasnieżanych stokach dobre warunki
Na Podhalu od kilku dni w ciągu doby temperatura waha się od 0 do 9 st. Celsjusza, a to powoduje, że na stokach narciarskich śnieg albo zlodzony, albo miękki i ciężki. Na trasach w rejonie Kasprowego Wierchu przeważa lód, a wiatr halny, który wiał w środę z prędkościa nawet 126 km/h naniósł na nartostrady z hali Gąsienicowej i z Goryczkowej gałęzie i szyszki.
Na sztucznie naśnieżanych stokach narciarskich w regionie nadal leży sporo śniegu. Pokrywa, w zależności od położenia stacji, waha się od 20 do 100 cm, a o dobrą jakość tras dbają ratraki. Jednak także i tutaj mogą występować okresowe zalodzenia.
Miejscami lód
Z powodu odwilży pogorszyły się warunki dla miłośników narciarstwa biegowego. Na niżej położonych ścieżkach może występować brak pokrywy, na pozostałych pojawiają się oblodzenia. Okresowo bardzo trudne warunki panują też na szlakach skitourowych. Miejscami lód uniemożliwia wędrówkę, dlatego też wybierając się na narciarską wycieczkę warto zajrzeć na strony internetowe TOPR i GOPR lub zapytać w punktach informacji turystycznej.
Należy też pamiętać, że w Tatrach i na Babiej Górze nadal obowiązuje drugi, w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego, a w związku z zapowiadanymi opadami śniegu sytuacja może się pogorszyć.
90 km/h w Bieszczadach
- Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach wiatr wieje z prędkością dochodzącą do 90 km/h - poinformował w czwartek rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski. - Rano na Połoninie Wetlińskiej było 0 st. C. Leży tam średnio 40 cm śniegu. Widać w promieniu dwóch kilometrów - powiedział ratownik dyżurny.
Z kolei w bieszczadzkich dolinach termometry wskazują pięć-sześć stopni powyżej zera. Pokrywa śnieżna waha się od 25 cm w Cisnej do 45 cm w Ustrzykach Górnych. - W Bieszczadach i w Beskidzie Niskim pada deszcz - dodał Dąbrowski.
Zagrożenie lawinowe
W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie lawinowe dotyczy m.in. masywów Wielkiej Rawki, Szerokiego Wierchu, Tarnicy i Halicza.
Autor: map\mtom / Źródło: PAP