- Przy tak zawrotnej szybko艣ci op贸r powietrza jest niewiarygodny. Powietrze chce rozdzieli膰 ka偶d膮 cz臋艣膰 naszego cia艂a - opowiada w rozmowie z tvnmeteo.pl J臋drzej Dobrowolski, najszybszy polski narciarz. W nast臋pny weekend spr贸buje pobi膰 na Kasprowym Wierchu rekord sprzed 34 lat.
Pr贸ba pobicia dotychczasowego rekordu pr臋dko艣ci rozegra si臋 23 i 24 marca na Kasprowym Wierchu podczas specjalnego weekendu narciarskiego "Kasprowy Live". Narciarze zjad膮 spod dzwonu Goryczkow膮 w d贸艂, staraj膮c si臋 przekroczy膰 pr臋dko艣膰 180.632 km/h, ustanowion膮 w 1979 r. przez Jacka Nikli艅skiego. Niby proste, ale w rzeczywisto艣ci arcytrudne.
Sport dla zuchwa艂ych?
Narciarstwo szybkie do naj艂atwiejszych nie nale偶y mimo, 偶e przypomina typowy zjazd "na krech臋". Wie o tym najlepiej J臋drzej Dobrowolski, kt贸ry na tegorocznych Mistrzostwach 艢wiata Speed Ski zjecha艂 z zawrotn膮 pr臋dko艣ci膮 230.19 km/h. Zas艂u偶y艂 sobie tym samym na miano najszybszego Polaka na nartach.
- My wiemy, co robimy. To nie jest sport dla zuchwa艂ych - m贸wi w rozmowie z tvnmeteo.pl Dobrowolski.
"Za szybko robi si臋 szybko"
Przede wszystkim trzeba mie膰 dobr膮 psychik臋, twierdzi sportowiec. Bez tego nie zjedziemy z g贸ry z pr臋dko艣ci膮, z jak膮 nigdy nawet nie je藕dzili艣my samochodem. - Tras臋 zjazdow膮 na zawodach pokonuje si臋 w 15 sekund. W 6 sekund przyspieszamy do 200 km/h - opowiada Dobrowolski.
Zdarza艂y si臋 przypadki, 偶e zawodnicy rezygnuj膮 ze startu, w艂a艣nie ze wzgl臋du na pr臋dko艣膰. - Pami臋tam Szwajcara, kt贸ry po zjazdach pr贸bnych powiedzia艂, 偶e "za szybko robi si臋 szybko" i podzi臋kowa艂 - m贸wi sportowiec.
Cz艂owiek guma
Opr贸cz dobrej psychiki konieczna jest odpowiednia waga, technika, no i sprz臋t. Na ka偶dym polu nie jest lekko. Kiedy zawodnik jest ci臋偶ki, szybko przyspiesza, ale potem jedzie wolniej. Powinien by膰 zwinny i silny, 偶eby stawi膰 op贸r wiatrowi, kt贸ry jest najwi臋kszym wrogiem narciarza.
- Przy tak zawrotnej szybko艣ci op贸r powietrza jest niewiarygodny. To tak, jakby stan膮膰 na dachu samochodu przy pr臋dko艣ci 200 km/h. Powietrze chce rozdzieli膰 ka偶d膮 cz臋艣膰 naszego cia艂a, a my musimy utrzyma膰 niezmienn膮 sylwetk臋 - t艂umaczy Dobrowolski.
Je艣li chodzi o sprz臋t, to podstaw膮 s膮 dobre narty, o standardowej d艂ugo艣ci 240 cm, aerodynamiczny kask i kombinezon. Z tym ostatnim jest najgorzej. - Kombinezon to guma nieprzepuszczaj膮ca powietrza. Zawodnik jest w niego owini臋ty jak kanapka w foli臋. Jest strasznie ciasno, trudno si臋 w tym chodzi - opowiada sportowiec.
Takie str贸j mo偶e by膰 te偶 niebezpieczny. Jest bardzo 艣liski i zdarza艂y si臋 przypadki, 偶e zawodnik po upadku nie m贸g艂 wyhamowa膰 i spada艂 w przepa艣膰.
Bezpieczny sport?
Ale wbrew pozorom to nie jest niebezpieczny sport. - Wypadki zdarzaj膮 si臋 przede wszystkim niedo艣wiadczonym albo gdy warunki atmosferyczne nie dopisz膮 - m贸wi Dobrowolski. Niebezpieczny jest boczny wiatr, kt贸ry mo偶e przewr贸ci膰, albo 艣wie偶o nawiany 艣nieg, kt贸ry powoduje nag艂e hamowanie.
Jak wygl膮da i na czym polega narciarstwo szybkie b臋dzie mo偶na dowiedzie膰 si臋 23 i 24 marca. Zobaczymy J臋drzeja Dobrowolskiego w akcji i przekonamy si臋, czy pobije dotychczasowy rekord Polski.
Zobacz, jak dzi艣 rano J臋drzej Dobrowolski rozmawia艂 z Jaros艂awem Ku藕niarem:
Autor: mm/rs / 殴r贸d艂o: tvnmeteo.pl