Cała Puszcza Białowieska znalazła się na liście UNESCO. Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął w poniedziałek zgłoszony przez Polskę i Białoruś wniosek, dzięki czemu Obiekt Światowego Dziedzictwa - jakim jest część Puszczy od 35 lat - zmienił m.in. nazwę i powierzchnię.
Dzięki decyzji Komitetu, Transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa otrzymał nazwę "Bialowieza Forest", a jego zasięg obejmuje teraz powierzchnię blisko 141 tysięcy hektarów po obu stronach granicy. Natomiast całkowita powierzchnia Obiektu obejmuje łącznie ponad 308 tysięcy hektarów (włączając w to strefę buforową).
Od 35 lat na liście
Już od 1979 roku część Puszczy Białowieskiej (Białowieski Park Narodowy) jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. Kilkanaście lat później, w 1992 roku, Obiekt Światowego Dziedzictwa został powiększony o część Puszczy, która jest położona po stronie białoruskiej. Utworzono wówczas Transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa "Belovezhskaya Pushcha / Bialowieza Forest".
Ponowne starania zwieńczone sukcesem
W 2008 roku Polska i Białoruś rozpoczęły starania o renominację Obiektu, proponując nową nazwę, zmianę powierzchni oraz nowe kryteria uznania. Oba kraje uzgodniły zaproponowanie nowej, rozpoznawalnej na całym świecie nazwy "Bialowieza Forest".
Na 38. sesji Komitet przyjął zaproponowane kryteria, które znacznie lepiej odzwierciedlają wyjątkowy charakter Obiektu. Ponadto Komitet zaakceptował nowe granice Obiektu, obejmujące niemal całą polską część Puszczy Białowieskiej.
Autor: kt/map / Źródło: Lasy Państwowe