"Patrzę, deski lecą, wszystko, blacha". Burze szalały nad Polską

[object Object]
Pogoda była niebezpiecznatvn24
wideo 2/20

Wyładowania, silny wiatr i intensywne opady deszczu - gwałtowna pogoda w poniedziałek była przyczyną interwencji strażaków w całym kraju. W Łodzi kilka tysięcy odbiorców nie miało prądu, a część ulic była nieprzejezdna. Podobnie było w Warszawie, gdzie intensywne opady doprowadziły do lokalnych podtopień. Zniszczonych lub uszkodzonych zostało w sumie kilkadziesiąt budynków.

W poniedziałek przez Polskę przetoczyły się burze, lokalnie były gwałtowne. W wielu regionach obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Również we wtorek aura może stwarzać zagrożenie.

Łączny bilans zniszczeń

Jak poinformował we wtorek rano rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak, strażacy ubiegłej doby interweniowali wiele razy.

Z powodu burz uszkodzonych zostało 35 budynków. Jak powiedział Frątczak, bardzo wiele poniedziałkowych interwencji było związanych z usuwaniem połamanych na skutek burz drzew, które tarasowały ulice i trasy kolejowe. Strażacy brali udział również w kilkuset interwencjach wypompowywania wody.

Najwięcej interwencji było na Mazowszu – 303, na Lubelszczyźnie - 111, w woj. łódzkim - 85 i po 63 w Wielkopolsce i Małopolsce.

We wszystkich akacjach związanych z usuwaniem skutków burz wzięło udział prawie 5 tysięcy strażaków PSP i OSP. Strażak z Olecka (woj. opolskie), który brał udział w usuwaniu skutków wichur, został ranny - spadł na niego konar drzewa.

Seria ulew w Warszawie

Po popołudniowej nawałnicy w Warszawie na Żoliborzu i Bielanach odnotowano wiele połamanych drzew. Wieczorem burza przetoczyła się przez kolejne dzielnice. Tym razem gwałtowne opady deszczu spowodowały podtopienia na Targówku i Pradze Północ.

- Tu się kręciło, tu było tak, że dosłownie te drzewa, wszystko zawirowało. Z metra wyszedłem, nie mogłem wyjść, tam cały czas trzeszczało. Ten dach nad wyjściem do metra, to chodził - opisywał jeden z mieszkańców Warszawy.

O zalaniach na Targówku przeczytasz TUTAJ.

Więcej na temat pogodowej sytuacji na Żoliborzu i Bielanach znajdziesz TUTAJ.

Zniszczenia w Warszawie
Zniszczenia w Warszawietvn24

Zerwane dachy na Lubelszczyźnie

Jak poinformował we wtorek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, podczas nawałnic uszkodzonych zostało 16 domów mieszkalnych i 26 budynków gospodarczych. Część z nich miała zerwane dachy. - Dzięki sprawnej akcji służb, w szczególności straży pożarnej, wszystkie te budynki zostały zabezpieczone przed deszczem. Na szczęście nikt nie ucierpiał, nie było rannych, nie było ofiar - dodał.

Wojewoda powiedział, że obecnie trwa szacowanie strat, którego dokonują komisje powołane przez wójtów.

- Czekamy teraz na wnioski wójtów, a my odpowiemy szybką wypłatą zasiłków w wysokości do sześciu tysięcy złotych, a w przypadku większych strat te szacunki muszą być bardziej szczegółowe, a wypłata może być i do 20 tysięcy złotych - zaznaczył Czarnek.

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie Grzegorz Alinowski powiedział, że w poniedziałek w sumie strażacy odnotowali 111 interwencji PSP i OSP związanych z przejściem frontu burzowego w 10 powiatach woj. lubelskiego. - Najbardziej intensywne zdarzenia miały miejsce w trzech powiatach: kraśnickim, ryckim i łukowskim. Były to różnorakie interwencje - zabezpieczanie budynków z uszkodzonymi zerwanymi dachami, usuwanie powalonych drzew i konarów na drogach, pompowania wody z zalanych pomieszczeń, czy rozlewisk, które groziły zalaniem budynków - powiedział Alinowski.

Ponad 60 interwencji strażaków dotyczyło powiatu kraśnickiego, gdzie nawałnica wyrządziła największe szkody. - W powiecie uszkodzonych zostało dziewięć budynków mieszkalnych i dziewięć budynków gospodarczych. Było ponad 20 podtopień - powiedział starosta kraśnicki Andrzej Rolla.

Wójt gminy Kraśnik Mirosław Chapski powiedział, że największe szkody są we wsi Stróża Kolonia, gdzie przeszła wichura i burza gradowa. Uszkodzeniu w różnym stopniu uległo tam w sumie około 15 budynków gospodarczych i mieszkalnych, a w trzech przypadkach doszło do znacznego zerwania dachu i zalania domów. - Na dzień dzisiejszy nikt nie zgłasza potrzeby przenoszenia się do innego budynku - zaznaczył wójt. Chapski nie chciał podawać szacunkowej wielkości strat. Powiedział, że od rana we wtorek pracują komisje, które te straty oszacują.

Ponad 80 interwencji

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Łodzi w poniedziałek wieczorem kilka tysięcy odbiorców w regionie było pozbawionych prądu - najwięcej w rejonie Sieradza i Bełchatowa.

Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi starszy kapitan Jędrzej Pawlak poinformował, że do godziny 21 w niedzielę strażacy odnotowali ponad 80 interwencji. Najwięcej w Skierniewicach, Sieradzu i Łowiczu. Większość z nich dotyczyła usuwania wiatrołomów i wypompowywania wody z zalanych piwnic.

Dachy budynków gospodarczych uszkodzone zostały w Łowiczu i Skierniewicach. W miejscowości Janisławice - z powodu gwałtownych porywów wiatru - doszło do zawalenia się budynku gospodarczego, w którym przechowywanych było ponad 70 ton zboża.

W samej Łodzi z powodu intensywnego deszczu zatrzymano ruch tramwajów na ulicy Kilińskiego przy ulicy Tymienieckiego w dwóch kierunkach jazdy, ponieważ utworzyło się tam rozlewisko.

Skutki burz na Podkarpaciu

Ponad 60 razy interweniowali strażacy na Podkarpaciu. Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie informował, że najwięcej interwencji strażaków odnotowano w powiecie leżajskim, rzeszowskim, dębickim i niżańskim.

Najczęściej dotyczyły one usuwania z dróg powalonych drzew i połamanych konarów. Strażacy odpompowywali także wodę z zalanych piwnic i posesji, w tym z podtopionego skupu złomu w powiecie mieleckim.

- W Łańcucie tuż przy strażnicy PSP drzewo spadło na jadące dwa samochody strażackie. Nikomu nic się nie stało, a drzewo pomogli usunąć strażacy ze strażnicy - przekazał dyżurny.

Do podobnej sytuacji doszło w Ostrowie Wielkopolskim. - W odległości około 50 metrów przed wozem strażackim przewróciło się dość sporych rozmiarów drzewo, które uniemożliwiło nam dojazd skuteczny do miejsca do którego zostaliśmy zadysponowani. Usuwanie tego drzewa trwało ponad godzinę - mówił st. kpt. Bartosz Mazurek z ostrowskiej straży pożarnej.

- Strasznie. Ściana dymu, deszczu no i w końcu szumor taki i przewróciło się. Patrzę, deski lecą, wszystko, blacha. Ja myślałam, że jest koniec świata - opisywała mieszkanka Ostrowa Wielkopolskiego.

Przez Polskę przeszły nawałnice
Przez Polskę przeszły nawałnicetvn24

Ewakuacje w województwie świętokrzyskim

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, w całym regionie strażacy interweniowali blisko 50 razy. 30 z tych interwencji dotyczyło powalonych konarów drzew. Woda zalała również piwnice, ulice i drogi.

Najtrudniejsza sytuacja panowała w powiecie ostrowieckim, gdzie strażacy interweniowali 25 razy. Wiatr zerwał dachy z dwóch budynków gospodarczych. Strażacy usuwali konary drzew na liniach energetycznych i te, które blokowały przejazd na drogach.

W obawie przed niebezpiecznymi zjawiskami w miejscowości Biały Brzeg w województwie świętokrzyskim ewakuowano obozy harcerskie. O szczegółach przeczytasz TUTAJ.

Autor: tmw,kw/ja / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W ostatni dzień długiego majowego weekendu we wschodniej połowie kraju nadal będzie słonecznie, a temperatura wzrośnie nawet do 27 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze Polski należy spodziewać się deszczu i burz.

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Zmiana pogody będzie dotkliwa. Przez Polskę przejdą opady deszczu i burze, a po majówce znacząco się ochłodzi. W następnym tygodniu termometry w części kraju wskażą poniżej 15 stopni Celsjusza.

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service