Najnowsze

Skoczogonek - żyje bez oczu, 2 km pod ziemią

Najnowsze

Grafika opisująca nowy gatunek skoczogonka

Żyje w całkowitych ciemnościach, prawie 2 km pod ziemią i nie ma oczu. Plutomurus ortobalaganensis to nieznany dotąd gatunek z rzędu skoczogonków - prymitywnych, beskrzydłych stawonogów. Odnaleziono go w abchaskiej jaskini - informuje "Terrestrial Arthropod Reviews".

Zwierzę znaleziono w najgłębszej jaskini świata, Krubera-Voronja, w której speleolodzy osiągnęli dotychczas głębokość 2191 m. Jaskinia leży nad Morzem Czarnym w Abchazji, w północno-zachodniej Gruzji.

Najgłębiej i najciemniej

1980 m poniżej powierzchni Ziemi skoczogonka odkryli Ana Sofia Reboleira z portugalskiego Universidade de Aveiro oraz Alberto Sendra z hiszpańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Walencji, którzy schodzili do jaskinii Krubera-Voronja w 2010 r. w czasie ekspedycji zorganizowanej przez iberyjsko-rosyjski zespół CaveX.

Nowy gatunek nazwano Plutomurus ortobalaganensis. Zwierzę żywi się grzybami i rozkładającą się materią. W tej samej jaskini odkryto też trzy inne gatunki: Anurida stereoodorata, Deuteraphorura kruberaensis i Schaefferia profundissima (także reprezentujące skoczogonki).

Wszystkie cztery żyją w całkowitych ciemnościach i nie mają oczu. Ich brak A. stereoodorata kompensuje wyspecjalizowaną formą chemoreceptorów - receptorów pozwalających rozróżniać substancje chemiczne.

Dotąd znajdowane płyciej

Wcześniej skoczogonki znajdowano maksymalnie pół kilometra pod ziemią. W 1986 r., na głębokości 550 m pod powierzchnią ziemi (także w jaskiniach, w Hiszpanii) naukowcy natrafili na przedstawiciela gatunku Ongulonychiurus Corpus.

W 2011 na głębokości 430 m w jednej z jaskiń chorwackich znaleziono z kolei Tritomurus veles. Odkrycie nowego gatunku, żyjącego o wiele głębiej, w całkowitych ciemnościach, daje nowe pojęcie o warunkach, w jakich egzystują różne zwierzęta.

Autor: //kdj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości