Ptaki widzą bardziej kolorowo

Ptaki widzą bardziej kolorowo

Naukowcy z Yale i Cambridge odkryli, że widziane przez ludzi kolory są zaledwie ułamkiem tych, które dostrzegają ptaki. Co więcej, te zwierzęta wytworzyły zdolność do produkowania nowych pigmentów, które odpowiadają za wygląd ich upierzenia.

- W porównaniu do ptaków jesteśmy dosłownie ślepi na kolory - mówi Richard Prum, ornitolog z Yale. Wraz z zespołem kilku innych badaczy opublikował wyniki swoich badań w czwartkowym wydaniu dziennika "Behavioral Ecology".

Ptaki widzą to, co dla nas niewidzialne

Naukowcy od lat spekulują, skąd ptaki wzięły swoje barwy. Po raz pierwszy jednak zbadano, jak ptaki same postrzegaja swoje ubarwienie. Wnioski, do których doszedł zespół, są zaskakujące - ptaki widza znacznie więcej kolorów niż ludzie.

Siatkówka ptasiego oka jest wrażliwa na ultrafiolet, dzieki czemu rejestruje kolory niewidzialne dla ludzi.

Skąd ten kolor?

W toku ewolucji ptaki wytworzyły olśniewające kombinacje kolorów, na które składają się różnorodne melaniny (pigmenty nadające odcień chociażby ludzkiej skórze), karotenoidy pochodzące z ich pożywienia czy barwy strukturalne, czyli takie, które powstają, kiedy światło załamuje się na powierzchni piór. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za to, jaki kolor mają pióra.

Kolory wciąż ewoluują

Ale kolejną kwestią, nad którą zastanawiają się badacze jest fakt, dlaczego barwy upierzenia wytworzone przez ptasie organizmy, ograniczają się tylko do tych widzialnych dla człowieka.

- Skoro widzą ultrafioletową żółć, jestem bardzo ciekawa, czemu nie potrafią jej wytworzyć - mówi Mary Casswell Stoddard, naleząca do zespołu badaczka z Cambridge.

Richard Prum przypuszcza, że kiedyś ptaki osiągną taką zdolność. - Ptaki wytwarzają tylko 20-30 proc. widzianych przez siebie kolorów. Ale przez miliony lat ewolucji zdołały przekroczyć już bardzo wiele ograniczeń - podkreśla badacz.

Autor: map/ms / Źródło: sciencedaily.com

Pozostałe wiadomości