Padł rekord temperatury dla listopada na Svalbardzie

[object Object]
Gazy cieplarniane osiągnęły rekordowe poziomyWorld Meteorological Organisation
wideo 2/22

Na norweskim Svalbardzie odnotowano najwyższą wartość temperatury dla listopada od początku prowadzenia pomiarów. Termometry pokazały tam 9,4 stopnia Celsjusza. Naukowcy, choć zaniepokojeni, nie są zaskoczeni takim zjawiskiem.

Czwartkowej nocy, między północą a godziną pierwszą, temperatura na stacji pomiarowej w rejonie przełęczy Reindalspasset na archipelagu Svalbard w rejonie Arktyki wzrosła z 3,9 do 9,4 stopnia Celsjusza. Tym samym odnotowano niechlubny rekord temperatury w tym regionie dla listopada.

Wcześniej najwyższa temperatura dla listopada w tym regionie wynosiła 7,8 st. C. Tę wartość odnotowano 6 listopada 2011 roku w miejscowości Ny-Alesund.

- Jest to więc stosunkowo duży skok - mówił badacz klimatu Jostein Mamen z Norweskiego Instytutu Meteorologicznego. I chociaż klimatolodzy niechętnie używają takich pojedynczych przykładów jako "dowodów" na zmiany klimatu, wzrost temperatury był przez nich spodziewany.

Drugi najcieplejszy w historii

Według danych z pomiarów wszystko wskazuje na to, że rok 2020 będzie w Norwegii drugim najcieplejszym w historii.

- Ale jeśli łagodna pogoda utrzyma się w listopadzie i grudniu, 2020 rok może pobić dotychczasowy rekord, jaki ustanowiono w 2014 roku - stwierdził Mamen.

W ubiegłym roku w listopadzie w miejscowości Troms padł rekord opadów śniegu, a w Bardufoss - zimna.

- Teraz ustanowiono jednak więcej rekordów ciepła niż zimna - dodał badacz klimatu.

W kilku miejscach w północnej Norwegii pogoda jest łagodniejsza niż sugerowałaby to pora roku. Świeży śnieg na szczytach gór roztopił się kilka dni temu.

Niepokojąco ciepło

Na Svalbardzie listopad rozpoczął się kilkoma burzami piaskowymi. Doprowadziło to do bardzo słabej widoczności. Niektórzy nosili gogle, aby piach nie dostał się do oczu. W październiku temperatura dla całego kraju była o 1,5 stopnia wyższa od normy wieloletniej. Według tamtejszego Instytutu Meteorologicznego ubiegły miesiąc był 15. najcieplejszym październikiem od rozpoczęcia pomiarów w 1900 roku.

We wschodniej Norwegii było też bardziej wilgotno niż zwykle. Największe odchylenie temperatury miały Troms i Finnmark. Tutaj październik był o ok. 2,5-3 st. C cieplejszy niż zwykle.

Autor: kw/dd / Źródło: nrk.no

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości