Jak zabezpieczyć się przed podtopieniami i powodzią? W jaki sposób walczyć z wodą i wreszcie: gdzie szukać pomocy po przejściu fali powodziowej? Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało poradnik dotyczący tego, jak zachowywać się, gdy istnieje ryzyko podtopienia.
Najpierw należy zorientować się, czy tereny, na których mieszkamy, są zagrożone podtopieniem. Jeśli okaże się, że tak - to jak najszybciej trzeba sprawdzić, czy rynny i rowy wokół domu są drożne.
MAC podkreśla, że trzeba również zaznajomić się ze sposobami alarmowania, z drogami i punktami ewakuacji. Warto na bieżąco śledzić prognozy, komunikaty i ostrzeżenia.
Przenosimy się na wyższe kondygnacje
Kiedy jednak sytuacja się pogorszy i pojawi się zagrożenie wystąpienia powodzi, należy przede wszystkim słuchać lokalnych stacji radiowych. Miejsca sypialne, wartościowe przedmioty, lekarstwa, dowody tożsamości i inne ważne dokumenty należy przenieść na wyższe kondygnacje.
Ważne jest, by zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych i siebie. Najlepiej byłoby, gdyby dzieci i osoby starsze zostały odesłane w bezpieczne miejsce, np. do rodziny. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, trzeba upewnić się, że wszyscy wiedzą, co robić w razie powodzi i są przygotowani na ewakuację.
MAC radzi również, by m.in. cały czas mieć naładowany telefon, przygotować się do ochrony domu i dobytku, przeparkować pojazdy, które mogą zostać zalane. Ważne jest, żeby nie zapominać o zwierzętach - należy przygotować je do ewakuacji, a ich paszę przenieść w bezpieczne miejsce.
Trzeba również zabezpieczyć niebezpieczne substancje: pestycydy, środki owadobójcze, farby, rozpuszczalniki, oleje, paliwo i inne środki chemiczne.
Pamiętajmy o numerze 112
Jeśli woda zaczyna gwałtownie wzbierać, a nasze posesje zalewa woda trzeba - po pierwsze - wyłączyć instalację elektryczną i gazową oraz zabezpieczyć sieć kanalizacyjną lub szambo. Jeśli sytuacja zagraża naszemu życiu lub zdrowiu należy niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112.
W przypadku niebezpieczeństwa należy natychmiast przenieść się na tereny wyżej położone. Trzeba również zawsze mieć przy sobie naładowany telefon. Co ważne, radioodbiornik (zasilany bateriami) musi być zawsze ustawiony na częstotliwość lokalnej stacji. Nie możesz zapominać też o apteczce, zapasie jedzenia i wody pitnej, ciepłych ubraniach, śpiworach i kocach (które wcześniej zostały zgromadzone w górnej części domu.
Eksperci alarmują również, by nie używać wody ze studni ani wody gruntowej, bo może ona być poważnie skażona.
Jeśli władze (starosta, wójt, burmistrz, prezydent miasta) lub służby nakażą opuszczenie domu, należy zrobić to natychmiast, stosując się do poleceń wydawanych przez prowadzących ewakuację. Jeszcze przed wyjściem z domu trzeba przypiąć dzieciom karteczkę z ich imieniem i nazwiskiem oraz z kontaktem do opiekunów.
Należy pamiętać o przygotowanych wcześniej rzeczach (leki, dokumenty, kosztowności, pieniądze itp.), jednak muszą być one odpowiednio wyselekcjonowane - bagaż nie może przekraczać 50 kg. Po dotarciu do punktu ewakuacyjnego najlepiej jest zarejestrować się w punkcie ewidencyjnym, bo w ten sposób można będzie łatwiej się odnaleźć.
Dopiero gdy władza pozwoli
Kiedy najgorsze przeminie, zacznie się szacowanie szkód. MAC informuje, że do domów będzie można wrócić dopiero wtedy, gdy władze ogłoszą, że jest bezpiecznie, do dyspozycji będzie woda pitna, kanalizacja będzie działać poprawnie, a odpady zostaną usunięte.
Po powrocie należy sprawdzić fundamenty domu - upewnić się, że budynek nie grozi zawaleniem. Jeśli jednak będziemy mieli co do tego wątpliwości - warto zgłosić to do nadzoru budowlanego, władz samorządowych i do ubezpieczyciela. Specjalista powinien również sprawdzić instalację elektryczną i gazową.
MAC przypomina również, że jeśli majątek był ubezpieczony, to należy jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem. Bowiem powodzianie mogą liczyć na zaliczki, które pozwolą im na zakup sprzętu niezbędnego do zabezpieczenia zniszczonych budynków. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zrobić zdjęcia lub nagrać filmy uszkodzeń, nim będą usunięte.
Można także zgłosić się po pomoc finansową do gminnego lub miejskiego ośrodka pomocy społecznej.
Zalane pomieszczenia należy zdezynfekować, wywietrzyć, wysuszyć i odmalować. Meble trzeba odsunąć od ścian na co najmniej 20 cm i podnieść minimum 5 cm od podłogi. Z kolei żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, musi być wyrzucona, a do celów spożywczych używać należy tylko wody butelkowanej lub dowożonej beczkowozami.
Autor: kt/mj / Źródło: MAC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock