Gwiazdosz frędzelkowany Geastrum fimbriatum kształtem przypomina pozaziemski obiekt latający. Słynący z charakterystycznej budowy owocników grzyb występuje w przyrodzie bardzo rzadko i nie nadaje się do jedzenia.
Gwiazdosz frędzelkowany wygląda jak UFO. Ze względu na rzadkość występowania, raczej trudno będzie go spotkać na grzybobraniu. Jest on jednak bardzo łatwy do rozpoznania. Na początku niedojrzałe owocniki wyglądają jak cebulki. Są one do połowy ukryte w ziemi, a następnie zaczynają otwierać się na szczycie. W miarę dojrzewania zewnętrzna warstwa pęka promieniście od szczytu na trójkątne płaty, które odchylają się od osi i odsłaniają warstwę wewnętrzną, uwalniającą zarodniki przez szczytowy otwór.
Rzadki okaz
Geastrum fimbriatum jest najczęściej spotykanym wśród wszystkich gwiazdoszy. W piśmiennictwie mykologicznym podano wiele stanowisk tego grzyba na terenie całej Polski, jednak mało jest informacji na temat obserwacji. Gwiazdosz do 2014 roku był gatunkiem ściśle chronionym. Obecnie jest na czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych w Polsce ze statusem "R - rzadki". Grzyb ten jest potencjalnie zagrożony wyginięciem z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych.
Miłośnikom grzybobrania może uda się go gdzieś zaobserwować. Pamiętajmy jednak, że nie ma z niego pożytku kulinarnego - jest niejadalny! Jego siedliskiem są lasy liściaste, iglaste i mieszane. Pojawia się pojedynczo lub w grupach od maja do listopada.
Autor: agr/map / Źródło: lasy.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: lasy.gov.pl