Najnowsze

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na alergika?

Najnowsze

ShutterstockKatar jest jednym z objawów alergii

Jeszcze sto lat temu alergia była obserwowana niezwykle rzadko. Dziś uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, a chorych, cierpiących na jej dokuczliwie objawy, jest coraz więcej. Badanie epidemiologiczne wskazują, że w Polsce problem alergii dotyka aż 40 procent populacji, z czego wielu alergików to osoby młode i dzieci. Co zatem przyczynia się do tak dużego wzrostu zachorowań?

Struktura genów odpowiedzialnych za powstawanie alergii nie zmieniła się. Natomiast nieustannie zmienia się środowisko, w którym żyjemy. Zanieczyszczenia powietrza, produkty, które spożywamy, przyczyniają się do powstawania reakcji alergicznych. Mogą pojawić się alergie pokarmowe, kontaktowe (nikiel, kobalt, chrom). Jednak najczęściej obserwujemy alergię wziewną, która daje objawy takie jak: kichanie, nieżyt nosa, łzawienie oczu, trudności z oddychaniem. Pojawia się ona w okresach wzmożonego pylenia traw i drzew, ale ze względu na stale pogarszający się stan powietrza, daje o sobie znać również poza okresem wiosennym. Co więcej, często objawy alergii mylone są z objawami zwykłego przeziębienia.

Co z tym smogiem...

O smogu mówi się coraz więcej. Już nie tylko słyszymy z mediów o kilkukrotnie przekroczonych normach stężenia pyłów w powietrzu, ale sami możemy zauważyć jak bardzo zły stan jakości powietrza mamy w Polsce. Problem smogu dotyczy zarówno dużych miast, jak i miasteczek czy wsi. Świadomość społeczeństwa jest coraz większa i dziś już każdy z nas wie, że smog jest bardzo szkodliwy. Czy zdajemy sobie sprawę, że zanieczyszczenia powietrza mogą nasilać inne choroby, takie jak na przykład alergia?

"Groźne związki chemiczne, które wchodzą w skład smogu to dwutlenek siarki, dwutlenek azotu oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym najgroźniejszy benzopiren, który powoduje nowotwory gardła, krtani i płuc i jest przyczyną wrodzonych wad rozwojowych u noworodków. Skutki działania smogu na organizm człowieka to działania krótko i długofalowe. Niewątpliwie najgroźniejszy jest on dla ludzi pierwotnie chorych na choroby przewlekłe układu oddechowego, kobiet w ciąży oraz dzieci. Smog powoduje wzrost zapadalności na zapalenie płuc i oskrzeli, przedłuża czas zdrowienia, zaostrza alergię i astmę. Cząsteczki PM2,5 są groźne nie tylko dla układu oddechowego, ale także powodują wzrost ryzyka nagłych zgonów z powodu chorób układu krążenia. Długotrwałe narażenie na tego typu zanieczyszczenia skraca średnią długość życia" - mówi dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska, specjalista chorób dzieci.

Badania dowodzą, że przebywanie w środowisku, w którym poziom zanieczyszczeń jest na wysokim poziomie, może wpłynąć na występowanie reakcji alergicznych. Wraz z wnikaniem pyłków do układu oddechowego wdychane są również zanieczyszczenia. Organizm reaguje odpowiedzią zapalną stymulując także system immunologiczny do reakcji obronnej. Płuca nie są w stanie "przefiltrować" bardzo szkodliwych, mikroskopijnych cząsteczek PM2,5. Pojawiają się wtedy dokuczliwe objawy uczulenia, może wystąpić również astma spowodowana zaostrzeniem chorób alergicznych.

Zaostrzenia alergii są silnie związana z podwyższonym stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu. Badanie wśród krakowskich uczniów, którego autorką jest prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wykazało, że aż 50 procent młodzieży mieszkającej w Krakowie, gdzie jakość powietrza jest zła, cierpi na alergię.

Przed smogiem chronią nas między innymi maskiShutterstock

Jak uniknąć ekspozycji na smog?

Uniknięcie zanieczyszczeń powietrza może wydawać się dosyć trudne, a rozwiązania problemu smogu nie do końca zależne od nas. Natomiast możemy podjąć kilka czynności, dzięki którym uda nam się ograniczyć ekspozycję na smog.

PhilipsPhilips

Zadbaj o czyste powietrze w domu

Oczyszczacz powietrza okazuje się skuteczną bronią w walce o czyste powietrze w domu. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli filtrować powietrze w pomieszczeniu. Aby wybrać sprzęt, który faktycznie zapewni nam zdrowe powietrze, warto po prostu wiedzieć, czym charakteryzują się naprawdę dobre urządzenia. Zwróćmy uwagę na naturalną metodę oczyszczania, czyli oczyszczacze z systemami kilku filtrów:

Wstępnymi, które usuwają największe zanieczyszczenia (sierść, fragmenty naskórka, pyłki);

Węglowymi, które redukują lotne związki organiczne (w tym dym tytoniowy czy zapachy);

HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Dzięki potrójnemu systemowi filtracji pozwalają na eliminację do 99,7 procent alergenów i zanieczyszczeń.

Skuteczne oczyszczacze powinny być również sprawdzone przez niezależny instytut, abyśmy mieli pewność, że urządzenie naprawdę nam pomoże i nie będzie szkodzić.

Dzięki wieloetapowej filtracji oraz specjalnym rozwiązaniom technologicznym rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne oczyszczacz powietrza Philips AC3259 zatrzymuje aż 99,97 procent zanieczyszczeń o wielkości nawet 0,3 mikrona. Skutecznie filtruje cząsteczki smogu, czyli pył PM2,5, a nawet te o 100 razy mniejsze od nich o wielkości 0,02 mikrona. Doktor Wojciech Feleszko, piediatra-immunolog, dodaje "skuteczne oczyszczacze są w stanie wyłapywać do 99 procent zanieczyszczeń. W tym cząsteczki o wielkości nawet 0,02 mikrona oraz cząsteczki PM2,5, kurz, roztocza, pyłki, pleśń czy sierść zwierząt, dzięki czemu pomogą także w łagodzeniu objawów alergii. Warto wybierać sprawdzone oczyszczacze powietrza, na przykład takie, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Alergologiczne".

Oczyszczacz powietrza nie tylko chroni nasze mieszkania przed wpływem smogu, ale jest też doskonałym strażnikiem tego, żeby nasze domowe powietrze było wolne od alergenów. "Dzięki oczyszczaczom powietrza możemy wyraźnie wpłynąć na eliminacje ogromnej ilości alergenów, które dostają się do dróg oddechowych pacjentów oraz poprawić stan błony śluzowej dróg oddechowych a tym samym zredukować liczbę leków oraz wpłynąć w sposób istotny na ilość zaostrzeń astmy oskrzelowej" – uważa dr Biernacka-Zielińska.

Zanieczyszczonego powietrza w domu nie widać, ale żeby dać pewność skutecznego działania oczyszczacz AC3259 na bieżąco monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza i informuje o jego stanie poprzez wskaźnik cząsteczek PM2,5 i alergenów oraz kolorystyczny wyświetlacz LED. Ponadto, gdy zanieczyszczenie wzrośnie do niepokojącego poziomu oczyszczacz zareaguje automatycznie i przefiltruje je.

PhilipsPhilips

Sprawdź poziom alergenów w domu i na zewnątrz dzięki aplikacji

Oczyszczacz powietrza Philips AC3259 jest połączony z aplikacją AirMatters, za pomocą której można sprawdzić stan powietrza w domu oraz na zewnątrz. Widoczne są informacje dotyczące poziomu PM2,5 i alergenów w pomieszczeniu oraz poziom stężenia najpopularniejszych alergenów, takich jak pyłki brzozy, olchy, i poziom PM2,5 na zewnątrz.

Aplikacja umożliwia także zdalne sterowanie oczyszczaczem, dzięki czemu możesz włączyć oczyszczacz zanim jeszcze wrócisz do domu.

Oczyszczacz powietrza zapewni, że my, jak i nasi najbliżsi, będziemy mogli odetchnąć czystszym i zdrowszym powietrzem.

Autor: Philips

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości