Naukowcy z NASA sfotografowali ciemne punkty, które poruszają się po powierzchni Słońca. Co to za zjawisko?
Te ciemne plamy na powierzchni Słońca to aktywny region, który składa się z intensywnych pól magnetycznych. Charakteryzują się temperaturą niższą niż temperatura otoczenia. Mimo tego że są bardzo jasne, ze względu na kontrast z otoczeniem o bardzo wysokiej temperaturze wydają się mieć czarny kolor.
Obserwując ruch plam na filmie opracowanym przez badaczy NASA, który przedstawia stan powierzchni świecącej gwiazdy, można stwierdzić, że obszar ten rośnie dość szybko. Zdjęcia zostały wykonane w dniach 5-11 lipca 2017 r.
Kiedy pojawiają się plamy?
Jak informują naukowcy, takie plamy słoneczne są zjawiskiem, które dość często występuje na Słońcu. Jednak wraz ze zbliżaniem się do okresu, kiedy aktywność słoneczna jest niska, ich intensywność zmniejsza się.
Okres niskiej aktywności słonecznej powtarza się podczas regularnego cyklu mniej więcej co 11 lat.
W tej chwili są to jedyne plamy, które zaobserwowano na Słońcu w ostatnim czasie. Z perspektywy kosmosu wydają się być małe. Jednak w rzeczywistości są większe od Ziemi.
Obserwacje z Ziemi
Można je zaobserwować nawet z Ziemi bez specjalistycznego sprzętu. Próbując dostrzec takie zjawiska na tarczy słonecznej, należy zachować dużą ostrożność. Niezbędne są filtry ochronne. Nie należy patrzeć bezpośrednio na Słońce, a wykorzystać do tego aparat fotograficzny. Najlepszym momentem na uchwycenie plam na zdjęciach są wschody i zachody słońca.
The @BadAstronomer himself let us know about current #sunspot. Had to dash out for #ecljpse photography practice. Handheld, Sony Cybershot pic.twitter.com/GLtDDma5xN
— Picture The South (@PictureTheSouth) 13 lipca 2017
Zobacz także przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przed tarczą Słońca:
Autor: wd/aw / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA