Chińscy astronauci odebrali e-mail z Ziemi


Na orbitę okołoziemską, gdzie w poniedziałek wysłano załogę chińskich astronautów, dotarł pierwszy e-mail. Komunikacja działa sprawnie i misja odbywa się bez problemów. Na pokładzie kosmicznej kapsuły jest pierwsza w historii chińska astronautka.

Chińscy astronauci przebywający w kapsule Tiangong-1 otrzymali pierwszy e-mail z Ziemi, a dokładnie z centrum dowodzenia w Pekinie, we wtorek po południu.

Wiadomość zawierała zdjęcia, tekst i wideo. Została wysłana przez specjalny kanał komunikacyjny, który ułatwi astronautom długotrwałe przebywanie w kosmosie. Zaspokoi także głód informacji o rodzinie i zdarzeniach ze świata.

Po otrzymaniu e-maila udało się nawiązać kontakt "na żywo" dzięki transmisji wideo. Połączenie trwało 20 minut.

Co 90 minut nowe okrążenie

Troje chińskich astronautów - dwóch mężczyzn i jedna kobieta, weszło na orbitę okołoziemską w poniedziałek po południu.

Deng Yibing, główny inżynier z Centrum Szkolenia Astronautów powiedział agencji Xinhua, że załoga w ciągu ostatniego dnia była zajęta sprawdzaniem obiektu i wykonała szereg eksperymentów.

Środowisko wewnątrz kapsuły jest dość komfortowe z temperaturą na poziomie 22-23 st. C i wilgotnością powietrza na poziomie 40 proc.

Astronauci okrążają Ziemię w 90 minut. Doświadczają 16 wschodów i zachodów słońca w ciągu doby, ale pracują zgodnie z czasem obowiązującym na Ziemi. W środę wstali o godzinie 06:00 czasu pekińskiego i pójdą spać wieczorem.

Autor: mm/ŁUD / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości