Najnowsze

Amfiteatr jak stadion dla jaskiniowców

Najnowsze

Wejście do Jaskini Niedźwiedziej, w której odkryto nową salę

"Piątym stadionem dla grotołazów" nazwali speleolodzy nową salę, którą odkryli w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie (Dolnośląskie). To prawdopodobnie największa sala jaskiniowa w Polsce. Liczy ponad 100 m długości i 30 m wysokości, a na jej ścianach można znaleźć różnorodne formy naciekowe w kształcie żyrandoli i kaskad.

Wyniki odkrycia zaprezentowano w środę na konferencji prasowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jak powiedział szef Sekcji Speleologicznej "Niedźwiedzie" z Kletna Dariusz Data, w kwietniu w Jaskini Niedźwiedziej grotołazi odkryli 150-metrowy ciąg korytarzy.

- To korytarz typu meander, w którym rozwinął się cały szereg kominów i studni jaskiniowych, aby go przejść, musieliśmy użyć sprzętu wspinaczkowego. Były to bardzo trudne partie do pokonania - mówił grotołaz.

Sala Mastodonta jak potężny amfiteatr

Wejść do nowej sali, którą speleolodzy nazwali Salą Mastodonta, udało się 2 maja. Według pierwszych szacunków sala mierzy ponad 100 metrów długości, 30 metrów wysokości oraz od 30 do 40 metrów szerokości. - To bardzo duże przestrzenie jak na warunki sudeckie - mówił Data.

CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVN24.PL

Dodał, że część centralną sali stanowi owal. - To potężny amfiteatr. Można powiedzieć, że przed Euro 2012, my, grotołazi mamy nasz piąty stadion(...) W tym momencie Jaskinia Niedźwiedzia ma szansę zostać królową jaskiń europejskich, bo takie sale można zobaczyć jedynie w Słowenii czy Francji - mówił Data.

Kominy, studnie, żyrandole, kaskady

Grotołazi z Sekcji Speleologicznej "Niedźwiedzie" z Kletna oraz Sekcji Grotołazów z Wrocławia nadal będą eksplorować nową salę. - Jest tam strop zakończony kilkoma kominami oraz studnie, które mogą być wyjściem z tej sali - mówił szef sekcji. Odkrywcy poinformowali też, że w jaskini są olbrzymie i różnorodne formy naciekowe w kształcie żyrandoli i kaskad.

Teraz nową salę zbada zespół naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej.

Ponad 3 km korytarzy. Turyści zwiedzają 360 m

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest jedną z najcenniejszych pod względem przyrodniczym w Polsce. Jaskinię odkryto w 1966 r., a dla ruchu turystycznego została udostępniona w 1983 r. Całkowita długość jej znanych korytarzy wynosi ok. 3,3 kilometra, jednak zwiedzającym udostępniono jedynie trasę o długości 360 metrów, znajdującą się w części środkowej jaskini. Corocznie odwiedza ją około 70 tys. turystów.

W 1967 r. Jaskinię Niedźwiedzią uznano za pomnik przyrody, natomiast w 1977 r. obiekt wraz z przyległym terenem został objęty ochroną jako rezerwat przyrody o powierzchni 89 ha.

Autor: js/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości