Poniedziałkowe normy jakości powietrza w wielu miejscach Polski pozostawiają wiele do życzenia. To już kolejny dzień, kiedy smog dusi, między innymi mieszkańców Krakowa. W przedszkolach często to właśnie jakość powietrza decyduje o tym, czy dzieci danego dnia wyjdą na spacer. Materiał "Faktów po południu" TVN24.
Niezwykła, odwrócona tęcza pojawiła się nad Zbylitowską Górą (województwo małopolskie). Zjawisko to, zwane łukiem okołozenitalnym, występuje rzadko. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Chiny odroczyły decyzję znoszącą obowiązujący od 1993 roku zakaz handlu rogami nosorożców i częściami ciała tygrysów. Postanowienie w tej sprawie zapadło w poniedziałek, po burzy protestów ze strony obrońców praw zwierząt.
Wtorek będzie ostatnim dniem, kiedy temperatura w całym kraju przekroczy 10 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach spodziewamy się jej spadku. W drugiej połowie tygodnia będzie za to znowu pogodnie.
Prostokątna góra lodowa, która wzbudziła zainteresowanie w październiku tego roku, przebyła dużo dłuższą drogę, niż do tej pory myślano. Naukowcy ustalili, że od lodowca szelfowego Larsen-C oddzieliła się już rok temu.
Kalifornia zmaga się z niszczycielskimi pożarami. Zginęło co najmniej 31 osób. Władze obawiają się jednak, że ofiar może być znacznie więcej, gdyż blisko 230 osób jest zaginionych. Szalejące pożary napędza "diabelski wiatr", a walczy z nimi ponad osiem tysięcy strażaków.
Polscy astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli dzięki zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego dwie niezwykłe planety w naszej Galaktyce. Obiekty różnią się od znanych nam planet, ponieważ nie krążą wokół żadnej gwiazdy. Zamiast tego "dryfują bez celu" przez zimną, martwą pustkę przestrzeni kosmicznej.
Rano możemy spodziewać się lokalnych zamgleń. Jednak z każdą godziną mgły zaczną opadać, a naszym oczom ukaże się słońce. Termometry pokażą od 9 do 15 stopni Celsjusza.
O poranku wystąpią gęste mgły, które znacznie ograniczą widzialność do 100-200 metrów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zjawiskiem.
Dwa ogromne pożary, które szaleją w Kalifornii, pozbawiły życia ponad 20 osób. Co najmniej 110 uznaje się za zaginione. Płomienie strawiły prawie 7000 budynków i tysiące hektarów ziemi. Trudną sytuację pogarsza silny wiatr, który sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.
Archeolodzy podczas wykopalisk w Egipcie odkryli siedem grobowców. W środku znaleziono dziesiątki zmumifikowanych kotów, skarabeusze oraz pozłacane posągi.
Sam Ballard, młody rugbysta z Syndey, zmarł osiem lat po zjedzeniu ślimaka zainfekowanego nicieniem Angiostrongylus cantonensis. Koledzy rzucili mu wyzwanie na imprezie.
Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy badający populacje wilków w skażonych okolicach Czarnobyla. Analizy ruchów zwierząt mówią, że zagęszczenie osobników tego gatunku może być nawet siedmiokrotnie większe niż na nieskażonych terenach.
Pochmurna i mglista aura utrzyma się przez kilka dni. Może też spaść słaby deszcz lub mżawka. Na ogół wiatr nie powinien sprawiać problemu, jednak spodziewajmy się, że okresami może powiać silniej.
Mieszkańcy indyjskiego Nowego Delhi w czwartek zmagali się z fatalną jakością powietrza. Smog zasnuł miasto po pokazie fajerwerków związanym ze świętem Diwali. Stężenie pyłów PM2,5 było bardzo wysokie - wyniosło aż 689 mikrogramów na metr sześcienny.