Najnowsze

Najnowsze

Jak ochronić rośliny ogrodowe przed suszą fizjologiczną

Polska przyroda powolutku budzi się do życia. Jak zauważyła doktor inżynier Ewa Jerzak z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dzięki wysokiej temperaturze drzewa, krzewy i kwiaty zaczęły już się rozwijać. Wciąż jednak powinno się je chronić.

Niektóre ziemskie mikroby mogłyby trochę pożyć na Marsie

Istnieją bakterie i grzyby, które mogą przez jakiś czas przetrwać w marsjańskich warunkach. Wykazało to badanie z użyciem stratosferycznego balonu, w którym utrzymywano atmosferę Marsa. Obecność bakterii i grzybów oznacza zarówno ryzyko biologicznego zanieczyszczenia Marsa, jak i możliwość wykorzystania ziemskich organizmów w kolonizacji planety.

10 lodołamaczy w akcji i "bardzo poważny problem z bobrami"

10 lodołamaczy pracuje na Zbiorniku Włocławskim. Zator kruszony przez jednostki dzień wcześniej został naruszony i przemieścił się nieco z nurtem. Poziom wody w samym Płocku, gdzie lodołamacze mają dotrzeć w ciągu następnych dni, opada, ale wzrasta za to w innych miejscowościach na terenie powiatu płockiego.

Jaka pogoda od kwietnia do czerwca? Wstępna prognoza IMGW

Wiosenna aura zajrzała do Polski wyjątkowo szybko, ale to jeszcze nie oznacza pożegnania z zimą. Jaka będzie nadchodząca pora roku, gdy na dobre rozpocznie się w kalendarzu? Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawili wstępne prognozy swoich modeli.

Strażacy szykują się do walki z falami wezbraniowymi

Państwowa Straż Pożarna przygotowuje się do konsekwencji prognozowanej odwilży. Służby monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i poziom wody w rzekach, a także gromadzą ewentualny sprzęt, konieczny do niesienia pomocy. Wciąż prowadzone są akcje lodołamania na Odrze i Zbiorniku Włocławskim.