Najnowsze

Najnowsze

Testy oksfordzkiej szczepionki na COVID-19 dają "obiecujące" rezultaty u seniorów

"Obiecujący sygnał" przynoszą wczesne wyniki testów tak zwanej oksfordzkiej szczepionki przeciwko COVID-19. Według informacji przekazanych przez "Financial Times", wywołuje ona pożądaną odpowiedź immunologiczną u osób starszych - najbardziej zagrożonych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i najciężej przechodzących wywoływaną przez niego chorobę.

Następny tajfun obrał identyczną trasę

Zaledwie kilka dni po tym, jak w Filipiny uderzył tajfun Saudel, na ląd w niedzielę zszedł kolejny. Molave, bo o niego chodzi, spowodował lokalne powodzie i osunięcia ziemi. Teraz, tak jak poprzedni, przesuwa się w kierunku Wietnamu i Kambodży.

O krok od wyrównania rekordu sprzed 15 lat. Zeta na Atlantyku

Na Oceanie Atlantyckim uformowała się kolejna burza tropikalna - Zeta. Tym samym drugi raz w historii nadawania nazw systemom pogodowym na Atlantyku użyto tej litery greckiego alfabetu, zabrakło też tylko jednego żywiołu, aby wyrównać rekord z 2005 roku. Po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy żywioł zagraża Meksykowi, Kubie i południowemu wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

"Fala zachorowań może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu"

- Fala zachorowań może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu przyszłego roku - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar, odnosząc się do wzrostu zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Zdaniem podkarpackiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych dr hab. Andrzeja Cieśli, zmniejszenie liczby infekcji zależy nie tylko od "ogólnych zarządzeń, ale także od postawy każdego z nas".

Ekspert: tendencja wzrostowa zakażeń i zgonów była do przewidzenia

Od soboty cała Polska została objęta czerwoną strefą. - Miejmy nadzieję, że przynajmniej 90-95 procent społeczeństwa, a najlepiej 100 procent, zastosuje się do obostrzeń, wówczas sytuacja się poprawi - przekazał wirusolog Włodzimierz Gut. Dodał, że pierwsze efekty restrykcji zaczną działać dopiero po dwóch tygodniach.

Skala produkcji szczepionek na COVID-19 będzie największym wyzwaniem

Choć szczepionki przeciwko wirusom HIV i HCV nigdy nie powstały, dorobek naukowców prowadzących badania nad nimi, wpływa teraz na szybsze tempo prac nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. Wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego opisała, z jakimi problemami mierzą się twórcy potencjalnych szczepionek.