Najnowsze

Najnowsze

Polacy za mało się smarują

Prawie trzy czwarte respondentów nie używa kremów do opalania z filtrem lub robi to bardzo rzadko – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie "Newsweeka". Magazyn stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak jest.

Lato żegnamy na tydzień

Czekają nas kolejne burze i deszcze, a potem poważne załamanie pogody. Naprawdę ciepło ma być dopiero za tydzień, ale i to nie jest pewne, bo mogą nas nawiedzić kapryśne fronty atmosferyczne. Polskie lato w tym roku zdecydowanie nie zachwyca. Są jednak szanse na to, że pogoda zrehabilituje się w sierpniu.

Sonda kosmiczna wykonała milowy krok

W sobotę Dawn ("Świt") stała się pierwszą sondą kosmiczną, jaka kiedykolwiek weszła w orbitę obiektu w głównym pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Badacze z NASA czekają na więcej szczegółowych danych, dzięki którym będą w stanie określić dokładny czas, w jakim został poczyniony ten milowy krok.

Wisła oddała warszawiakom plażę

Warszawiacy znowu mogą odpoczywać pod Mostem Poniatowskiego - donosi tvnwarszawa.pl. Plaża przez kilka dni była niedostępna, bo zalała ją rzeka, której stan podniósł się po kilku dniach ulewnych deszczy.

Oni na wakacje wybrali Polskę

Reporterzy 24 nie zrażają się niespecjalnie wakacyjną pogodą i na miejsce wypoczynku chętnie wybierają Polskę. Kierunki ich podróży są bardzo różne - od Bałtyku, przez pojezierza, aż do Tatr. Część z nich postanowiła podzielić się z nami pięknem rodzimych stron.

Atlantycka plaża 100 km od oceanu

W Mangualde, miejscowości położonej na północy Portugalii, uruchomiono pierwszą w Europie sztuczną plażę. Na terenie posiadłości znajdującej się 100 km od wybrzeża Atlantyku zainstalowano ogromny basen ze słoną wodą oraz panele odtwarzające niebo i linię horyzontu.

Diament robi się "lżejszy" na słońcu

- Diament, jeden z najtwardszych materiałów świata, traci atomy, kiedy znajdzie się pod wpływem promieni słonecznych - taką tezę postawili australijscy fizycy. Odkrycie nie okaże się przełomowe dla wielbicielek błyskotek. Może jednak stać się dobrodziejstwem dla tych, którzy zajmują się chociażby właściwościami optycznymi diamentów.

Kolejny wybuch Lokona

Indonezyjski wulkan Mount Lokon wybuchł po raz kolejny - i to ze zdwojoną siłą. Kłęby dymu i popiołów osiągnęły wysokość 3,5 tys. m. Przed lawą uciekło cztery tysiące osób.

Nadal 2 tys. osób bez prądu po nawałnicach

Po czwartkowych nawałnicach, które przeszły nad powiatem opoczyńskim (Łódzkie) prądu pozbawionych jest nadal ok. 2 tys. osób z tego regionu. Oprócz sieci średniego i niskiego napięcia nawałnice uszkodziły też ponad 440 budynków.

Ogrzewa nas wyż znad Bieszczad

Nad Europą Północną i Zachodnią zalegają niże z centrami nad Szkocją i Morzem Białym. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia. Polska jest pod wpływem wyżu znad Bieszczad.

Bielik uratowany metodą usta-usta

- Weterynarz w mieście Bend w stanie Oregon uratował amerykańskiego orła bielika metodą usta - usta, a właściwie usta - dziób - podała w sobotę agencja AP.

Ciii, Włoch śpi! Sjesty w Cremeno chroni prawo

- Prawo do popołudniowej drzemki jest święte i niepodważalne - orzekł burmistrz położonego na północy Włoch miasteczka Cremeno. Urzędnik wydał rozporządzenie dotyczące celebrowania codziennej sjesty i zakazu jej zakłócania. Prawo będzie obowiązywać do końca sierpnia.

Ponad 3 miliardy złotych dla powodzian

- Na pomoc związaną z ubiegłorocznymi powodziami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało w 2010 r. i 2011 r. kwotę 3 mld 216 mln 293 tys. zł - poinformowała w sobotę rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Tak wichura zrywa dach

Ponad 200 rodzin ucierpiało podczas nawałnic w gminie Białaczów (łódzkie). Kamera przemysłowa jednego z zakładów zarejestrowała, jak wiatr z impetem zrywa poszycie dachowe jednego z jednorodzinnych domów.

Beyonce budzi astronautów

Jurij Gagarin miał kwiaty, Walentyna Tierieszkowa - twista, a załoga Atlantisa - budzenie od Beyonce Knowles. 16 lipca w rytm piosenki "Run the World (Girls)" witali kolejny dzień pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pożeglujemy z przyjemnością

W niedzielę po polskich wodach pożeglujemy z przyjemnością, choć pod wieczór pogoda znacząco popsuje się na zachodnim wybrzeżu. Zdecydowanie najprzyjemniej będzie w relaksować się na łódce w Grecji i w Chorwacji.

Raj dla plażowiczów na koniec tygodnia

Niedziela aż do wieczora, będzie sprzyjała wypoczywającym na plażach. Słonecznie będzie zarówno w krajowych, jak i światowych kurortach. Po południu zbliżający się do Polski znad Niemiec front atmosferyczny przeszkodzi w beztroskiej zabawie tylko turystom, którzy wybrali zachodnie wybrzeże.

Odszkodowania po nawałnicach

Mieszkańcy zniszczonej przez czwartkowe nawałnice gminy Białaczów jako pierwsi otrzymają wsparcie finansowe. Pozostali poszkodowani przez huraganowe wiatry w województwach łódzkim i mazowieckim otrzymają pieniądze na początku nadchodzącego tygodnia. Jak zapewnił minister rolnictwa Marek Sawicki, pomoc będzie realizowana tak jak w stosunku do powodzian.

Jej wysokość chmura burzowa

Chmury burzowe w Polsce osiągają swoje maksymalne wysokości w lipcu i sierpniu. Potrafią rozwinąć się do nawet 15 km. Zdarza się rzadko, że przy napływie bardzo gorącego zwrotnikowego powietrza o cechach morskich, przy tzw. głębokiej konwekcji (silnych prądach wstępujących), chmury te osiągają nawet 16 km wysokości. W strefie równikowej Cb dochodzą do 17-18 km wysokości. W Polsce tak wysoko rozwinięte chmury burzowe się nie zdarzają.

5 ofiar śmiertelnych "zbawiennego" deszczu

Na Somalię, która dotąd zmagała się z największą od dziesięcioleci suszą, zaczął padać deszcz. Jednak zamiast ratunku, przyniósł kolejne szkody. Przesiedleni i zdezorientowani mieszkańcy nie mają gdzie chronić się przed obfitymi opadami. Szybko rozprzestrzeniają się choroby zakaźne. W wyniku opadów zginęło już pięcioro ludzi, w tym troje dzieci.

Niezwykłe wapienne tarasy w Pamukkale

Adam z Rzeszowa przesłał redakcji Kontaktu 24 zdjęcia ze swojej wyprawy do Pamukkale. Zainspirował nas tym samym do opowiedzenia o położonym w Anatolii tureckim miasteczku, które słynie z wapiennych osadów układających się w zachwycające tarasy.

Uważaj na kierdele w Tatrach

- W Tatrach żyje 967 kozic - wykazało letnie liczenie tych chronionych zwierząt. Liczba kozic w Tatrach od kilku lat wzrasta - powiedział PAP Filip Zięba, specjalista ds. fauny Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Nastał czas Perseidów

- W najbliższym czasie, w nocy będzie można obserwować pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Błękitna poświata może uratować życie ludzi

Mimo nowoczesnych systemów ostrzegających o fali tsunami, sejsmolodzy wciąż nie potrafią zaalarmować ludzi wystarczająco wcześnie, by nie dochodziło do tragedii, jak ta w marcu w Japonii. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois mają nadzieję, że pozwoli na to ich ostatnie odkrycie. Zaobserwowali, że wielką falę poprzedza drganie poświaty na niebie.

Kup pan daczę na Ibizie

Amatorzy wakacyjnych nieruchomości w Europie mają w czym wybierać - czekają na nich piękne lokalizacje, zwłaszcza nad Morzem Śródziemnym. Teraz także okazyjne ceny. Nie można jednak zapominać o ryzyku związanym z tym ekstrawaganckim zakupem - przestrzega PAP.

Śmierdzące skarpetki pobiją malarię?

Bill Gates stawia na śmierdzące skarpetki. Jego fundacja wraz kanadyjską organizacją non-profit Grand Challenges Canada przeprowadziła badania, z których wynika, że specyficzna woń przechodzonego odzienia może okazać się skuteczną pułapką na roznoszące malarię komary.

Gdzie spadają gradziny?

W ciągu kilku dni w roku doświadczamy w Polsce opadów gradu. Jak wynika z badań klimatologów, w centrum kraju zdarza się to średnio od dwóch do pięciu razy w ciągu roku. Gorzej jest na południu i południowym-wschodzie Polski oraz na Pomorzu, tutaj tych dni jest nawet ponad 10.