W Yellowstone czerwiec był bardzo niespokojny. W ciągu zaledwie dwóch tygodni superwulkan, który znajduje się na terenie Parku Narodowego, przyczynił się do 878 trzęsień ziemi.
Od 12 czerwca naukowcy zanotowali bardzo częste wstrząsy Ziemi. W ciągu tygodnia USGS (United States Geological Survey - amerykańska agencja naukowo - badawcza zajmująca się problemami dotyczącymi nauk o Ziemi) zarejestrowało już 464 trzęsienia ziemi.
- Jest to największa liczba trzęsień ziemi w Yellowstone, jakie zanotowano do tej pory w ciągu jednego tygodnia na przestrzeni pięciu ostatnich lat - dodała USGS.
Większość wstrząsów była słaba i nie przekraczała magnitudy 1 w skali Richtera. Największe wstrząsy osiągnęły 4,4 stopnia. Jest to najsilniejsze trzęsienie ziemi, które wystąpiło w Yellowstone od marca 2014 roku.
Czy zagrożenie wybuchem jest duże?
Według naukowców, nie powinniśmy się martwić w najbliższym czasie. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że te drżenia ziemi przyczynią się do wybuchu wulkanu. USGS szacuje, że prawdopodobieństwo wybuchu superwulkanu w nadchodzącym roku wynosi 1 na 730 000, a zagrożenie jest określone jako zielony alarm.
- Wstrząsy w Yellowstone są powszechnym zjawiskiem - powiedział Jamie Farrell, profesor badań na Uniwersytecie w Utah, który jest należy do zespołu obserwatorów Wulkanu Yellowstone (YVO).
Średnio w Yellowstone dochodzi do około 1500-2000 incydentów, kiedy ziemia drży. Około 40-50 procent z nich zaklasyfikowane są jako trzęsienia ziemi. Chociaż ostatnie wstrząsy są częstsze i silniejsze niż średnia, to naukowcy nie mają żadnych dowodów, że aktywność ta związana jest z magmą przemieszczającą się pod skorupą Ziemi.
Jak rozpoznać, że wulkan się budzi?
Geolodzy nieustannie monitorują nietypową aktywność superwulkanu Yellowstone. Jeśli wybuch wulkanu będzie się zbliżał, naukowcy zauważą zwiększoną aktywność sejsmiczną, czy deformację powierzchni ziemi. Intensywność i skład chemiczny również ulegnie zmianie - informuje Farrell.
- Zazwyczaj, jeśli zmienia się aktywność tylko jednego czynnika, to niekoniecznie oznacza, że nadejdzie erupcja. Dopiero jeśli dostrzeżemy więcej zmian, możemy wszcząć alarm - powiedziała Farrell.
Wybuchy superwulkanu w Yellowstone nie są częste. W ciągu ostatnich dwóch milionów lat doszło tylko do trzech poważnych erupcji.
- Jeśli jednak dojdzie do wybuchu w Yellowstone, to najprawdopodobniej skutkiem będzie wypływ lawy. Tak jak to miało miejsce w niemal wszystkich 80 erupcjach - powiedziała Hannah Osborne z Newsweek.
Zobacz jezioro lawy wulkany Kilauea:
Autor: wd/aw / Źródło: Science Alert