Informacje
 • Tajemnica sarsenów ze Stonehenge.
  Naukowcy odkryli ich pochodzenie

  31-07-2020 11:41 Materiał magazynu "Polska i Świat"

  Stonehenge kryje za sobą wiele zagadek. Jedną z tajemnic właśnie udało się rozwikłać. Brytyjscy naukowcy ustalili pochodzenie sarsenów - kamieni, z których zbudowana jest budowla. Materiał programu "Polska i Świat".

  Brytyjscy naukowcy po żmudnych badaniach wskazali, skąd się wzięły tworzące krąg kamienie Stonehenge.

  - To naprawdę ekscytujące, że mamy odpowiedź na pytanie, które nurtowało archeologów od 400 lat - powiedziała Susan Greaney, archeolog.

  Pochodzenie sarsenów

  Pochodzenie sarsenów, czyli głazów piaskowcowych ustalono na podstawie próbki kamiennego rdzenia. Odłamek pozyskano w trakcie prac konserwatorskich w 1958 roku. Fragment latami był w rękach jednego z konserwatorów, ale rok temu mężczyzna oddał go badaczom. Ci od razu wzięli go pod lupę. Najpierw jego skład chemiczny porównano ze składem głazów, potem z możliwymi, pierwotnymi lokalizacjami skał. Kawałek kamienia pasował do 50 sarsenów, a one wszystkie do lasu West Woods w Wielkiej Brytanii.

  - Praca, którą wykonaliśmy, była dość prosta, bo można ją porównać do pobrania odcisków palców. Ustaliliśmy geochemię kamieni ze Stonehenge poprzez zbadanie znajdujących się na nich mikroelementów - opowiadał profesor Timothy Darvill, archeolog z Uniwersytetu w Bournemouth na południu Wielkiej Brytanii.

  Budowa kręgu zaczęła się około 2500 lat przed naszą erą, skończyła tysiąc lat później. Większość kamieni mierzy około czterech metrów wysokości i waży 20 ton, choć są jeszcze masywniejsze okazy. West Woods, prawdopodobne miejsce pochodzenia sarsenów, leży około 30 kilometrów od Stonehenge. To, w jaki sposób w epoce kamienia transportowano głazy tej wielkości jest pytaniem, nad którym głowią się badacze.

  - Wydobycie spod ziemi jednego sarsenu, ułożenie go najprawdopodobniej na drewnianych saniach, przeciągnięcie przed doliny, wzgórza, zbocza i torfowiska była ogromnym wyzwaniem, a w to miejsce trafiło 80 sarsenów. To był potężny projekt - mówiła Susan Greaney.

  Kto zbudował Stonehenge

  Ludzie ciekawi również pochodzenie i przeznaczenie budowli. W najbardziej powszechnej opinii wznieśli ją mieszkańcy obecnego półwyspu iberyjskiego, jako kompleks religijnego kultu, ale to tylko jedna z hipotez.

  - W XIX wieku rozpoczęto badania archeologiczne, które nie mają końca. Stonehenge dla każdej generacji archeologów brytyjskich odkrywa nowe znaczenie. Jest takie powiedzenie, że każda generacja archeologów ma swój Stonehenge - mówił doktor habilitowany Stanisław Iwaniszewski, archeolog z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

  Stonehenge to jeden z najsłynniejszy megalit na świecie. Co roku w przesilenie letnie gromadzą się w tym miejscu setki osób, które chcą poczuj jego mistyczną atmosferę.

  Zobacz cały materiał magazynu "Polska i Świat":


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...