Informacje
 • Trąba powietrzna w Małopolsce raniła jedną osobę i zerwała kilkadziesiąt dachów

  24-06-2021 21:00 Kolejny dzień z gwałtowną pogodą
  "Można powiedzieć że miejscowość fruwała" Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Przez powiat nowosądecki w Małopolsce przeszła trąba powietrzna. Jedna osoba została ranna. Żywioł w różnym stopniu uszkodził 30 budynków mieszkalnych i 30 budynków gospodarczych - poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

  W czwartek po południu przez miejscowości Koniuszowa i Librantowa w powiecie nowosądeckim w Małopolsce przeszła trąba powietrzna.

  Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał, że uszkodzonych zostało w różnym stopniu 30 budynków mieszkalnych i 30 budynków gospodarczych. Jedna osoba została ranna.

  GDZIE JEST BURZA

  ALERT RCB

  ALARMY IMGW

  - Widok jest zatrważający. Potężne arkusze blachy są powyginane, jakby były z jakiejś formy plastycznej, są połamane drzewa w szeregu na około półtora metra - mówił na antenie TVN24 młodszy brygadier Sebastian Woźniak ze straży pożarnej w Krakowie.

  Trwa zabezpieczanie budynków. - Będzie to z pewnością pracowita noc dla strażaków i mieszkańców - dodał Woźniak.

  - Przerosło to nasze oczekiwania i wyobraźnię. Można powiedzieć, że miejscowość fruwała - powiedział Marian Marszałek, rzecznik straży pożarnej z Nowego Sącza.

  Pomoc dla poszkodowanych

  Pomoc poszkodowanym zaoferował szef rządu.

  "Żadnego z mieszkańców Sądecczyzny, którzy ucierpieli w wyniku przejścia trąby powietrznej przez Piątkową, Librantową, Koniuszową i inne miejscowości, nie zostawimy bez wsparcia. Pomoc będzie koordynować na miejscu Ryszard Pagacz - Wicewojewoda Małopolski oraz Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP" - napisał w czwartek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

  "Jestem po rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim. Będzie natychmiastowe rządowe wsparcie dla mieszkańców miejscowości poszkodowanych przez trąbę powietrzną" - podkreślił Kmita.

  40 dachów podziurawionych przez grad

  Szkody poczyniła nie tylko trąba powietrzna. Nad Małopolską przeszły też gwałtowne ulewy i opady gradu. W powiecie olkuskim w miejscowościach Łobzów i Jeżówka grad podziurawił 40 dachów. Kule gradu w niektórych miejscach miały po kilka centymetrów średnicy

  Jak poinformował w czwartek wieczorem wojewoda Łukasz Kmita, małopolska straż pożarna odnotowała do tej pory ponad 300 interwencji. Najwięcej (84) w powiecie nowosądeckim i 80 - w powiecie olkuskim.

  "Pierwszy raz widziałam coś takiego na własne oczy"

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie trąby powietrznej zarejestrowanej z miejscowości obok.

  Nagrywałam z Kamionki Wielkiej, było po godzinie 17. U nas też wiało, ale na szczęście nic się poważnego nie stało. Pierwszy raz widziałam coś takiego na własne oczy - mówiła internautka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...