W polskich lasach można natknąć się na "krwawoupiorne" organizmy. Smętosz czarny na pniu sosny

Autor:
anw/dd
Źródło:
Nadleśnictwo Brzeziny, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl
Okratek australijski w Borach Niemodlińskich
Okratek australijski w Borach NiemodlińskichDar Mak, Kontakt 24
wideo 2/3
Dar Mak, Kontakt 24Okratek australijski w Borach Niemodlińskich

Podczas spacerów po lasach w Polsce można natknąć się na dziwną, różową narośl, która wyglądem przypomina wnętrzności. Przykładem jest nadleśnictwo Brzeziny, w województwie łódzkim, gdzie na jednym z pni sosny pojawił się smętosz czarny.

W lasach nadleśnictwa Brzeziny można natknąć się na dziwne, "krwawoupiorne" organizmy - śluzowce, zwane też śluzoroślami. Wyglądem przypominają mózg lub wnętrzności. Okaz, którego zdjęcia nadleśnictwo umieściło na profilu facebookowym, to smętosz czarny (Amaurochaete atra).

"Ten zadziwił nas swoją strukturą, konsystencją, barwą! Smętosz czarny, początkowo ani czarny ani smętny, znaleziony na pniu sosny! Po jakimś czasie zmienia się w czarną narośl i stąd ta lekko ponura nazwa. Przyznacie, że młode okazy są krwawoupiorne?" - napisali na Facebooku.

Smętosz czarny

W początkowej fazie formowania się zrosłozarodnia (rodzaj zarodni u śluzowców) smętosza czarnego może być różowa lub kremowa (żółta). Później kolor zmienia się na czarny, stąd nazwa tego organizmu. Powierzchnia, w zależności od warunków, może być gładka i lśniąca lub chropowata i matowa. Zrosłorodnia, kiedy dojrzeje, pęka, uwalniając na zewnątrz zarodniki dające początek nowym śluzowcom.

Śluzowce (Myxomycota, Mycetozoa, Myxomycetes), zwane też śluzoroślami (Eumycetozoa), to grupa organizmów eukariotycznych (czyli zbudowanych z komórek posiadających jądro komórkowe), należących do Amoebozoa, licząca około kilkaset gatunków. Dawniej zaliczane były do grzybów, potem do protistów grzybopodobnych. Śluzowce są organizmami heterotroficznymi. Żywią się bakteriami, grzybami (nieraz pochłaniają całe owocniki grzybów) i pierwotniakami.

Autor:anw/dd

Źródło: Nadleśnictwo Brzeziny, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marta Dudek-Dziedzic, Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości