Na świecie odkryto do tej pory 50 tysięcy gatunków pająków. Może być ich jeszcze drugie tyle

Autor:
anw/dd
Źródło:
Science Alert, AFP
Atraks znaleziony w basenie
Atraks znaleziony w basenieDan Smith@Facebook
wideo 2/24
Pająki i inne

Światowy Katalog Pająków (World Spider Catalog), czyli internetowa baza danych dotycząca taksonomii pająków podał, że na świecie opisano do tej pory 50 tysięcy gatunków pająków. Zdaniem badaczy, przed nimi jeszcze sporo do odkrycia.

Światowy Katalog Pająków (World Spider Catalog) z siedzibą w Muzeum Historii Naturalnej w Bernie, stolicy Szwajcarii, poinformował w środę, że 50-tysięcznym, zarejestrowanym w bazie danych pająkiem jest Guriurius minuano. Gatunek ten należy do rodziny skakunowatych (Salticidae), który poluje na swoje ofiary na krzewach i drzewach w południowej Brazylii, Urugwaju i okolicach Buenos Aires. Pająk został opisany przez arachnolożkę Kimberly S. Marta i jej zespół z Brazylii, a jego nazwa pochodzi od nieistniejącego już ludu Minuane, który zamieszkiwał te tereny.

Na świecie opisano do tej pory 50 tysięcy gatunków pająkówShutterstock

Pająki na świecie. "Mają fundamentalne znaczenie dla człowieka"

Po raz pierwszy naukowo pająka opisano w 1757 roku. Odkrycie kolejnych, prawie 50 tysięcy gatunków, zajęło naukowcom 265 lat. Zdaniem niektórych ekspertów na świecie może być drugie tyle gatunków, a ich odkrycie może zająć mniej niż 100 lat.

- Szacujemy, że do odkrycia pozostało jeszcze około 50 tysięcy gatunków pająków - mówią wydawcy bazy danych.

Pająki z rodziny AtracidaeShutterstock

Regulator ilości owadów

Katalog pająków jest ogólnodostępny na stronie internetowej muzeum.

"Pająki są najważniejszymi drapieżnikami występującymi w siedliskach lądowych na Ziemi, a ich znaczenie ekologiczne jest nie do przecenienia" - czytamy. "Pożerając rocznie od 400 do 800 milionów ton owadów, są najważniejszymi regulatorami ich populacji. W związku z tym mają również fundamentalne znaczenie dla człowieka" - dodano.

Pająki (Araneae) to najliczniejszy rząd pajęczaków. To zwierzęta głównie lądowe, o rozmiarach od 0,5 milimetra do 12 centymetrów ciała i do około 32 cm rozstawu odnóży.

Pająk Trichonephila clavataShutterstock
Kątnik domowy - popularny pająk w PolsceShutterstock

Autor:anw/dd

Źródło: Science Alert, AFP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości