TVN Meteo | Ciekawostki

Cykoria - właściwości, uprawa, cena

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
European Medicines Agency
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5
ShutterstockDomowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

Cykoria jest dość niedocenianym warzywem, które ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest też składnikiem kawy zbożowej. Odpowiadamy, czym jest inulina, którą można znaleźć w cykorii.

● Istnieje zaledwie kilka gatunków cykorii, ale jest wiele ich odmian. ● Cykoria oferuje nie tylko swoje liście, ale również korzeń. ● Cykoria jest świetnym składnikiem sałatek.

Jak wygląda cykoria? 

Cykoria to rodzaj roślin, które należą do rodziny astrowatych. W Polsce spotkać można cykorię podróżnik oraz cykorię endywię. Oba te gatunki (w różnych odmianach) są uprawiane jako rośliny warzywne, a niektóre odmiany dzięki pięknym, najczęściej jaskrawoniebieskim kwiatom spotkać można również w ogrodach.

Cykorie różnią się kształtem i kolorem w zależności od odmiany. Jedne przypominają bardziej chwast, inne niewprawne oko mogłoby pomylić z sałatą.

Cykoria - właściwości

Cykoria w medycynie ludowej wykorzystywana jest jako środek na poprawę przemiany materii, wzmacniający łaknienie i ułatwiający trawienie. Cykoria ma też właściwości moczopędne, oczyszcza nerki i wątrobę. 

Korzeń cykorii podróżnika ma dużą zawartość substancji o nazwie inulina. Co to jest inulina? To naturalny polisacharyd. Jest to biały proszek, który rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Poza cykorią inulina znajduje się również między innymi w słoneczniku bulwiastym (topinamburze) czy mniszku pospolitym.

Inulina jest prebiotykiem i korzystnie wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Ten efekt jest dostrzegalny przy stosowaniu 10 gramów inuliny na dobę. Jest zalecana diabetykom, obniża stężenie cholesterolu. Uznawana jest też za błonnik pokarmowy. Jak stosować inulinę? Można dodawać ją między innymi do jogurtów, owsianki, herbaty, sosów czy lodów. Może być stosowana jako alternatywa dla cukru.

Cena inuliny w proszku w sklepach internetowych wynosi najczęściej kilkanaście złotych za pół kilograma.

Należy pamiętać, że nadmiar inuliny również może być niekorzystny. Może być przyczyną podrażnienia jelit oraz biegunki. Warto wprowadzać inulinę stopniowo, aby przyzwyczaić do niej swój organizm. Kobiety w ciąży przed włączeniem inuliny powinny skonsultować się z lekarzem.

Kawa z cykorii

Korzeń cykorii suszy się, mieli i praży, aby uzyskać kawę. W procesie prażenia powstaje aromat zbliżony do kawy. Kawę z cykorii z powodzeniem można przygotować w domu. Wystarczy wykopać korzenie cykorii podróżnik (najlepiej jesienią lub wczesną wiosną), odciąć jej naziemną część, a resztę oczyścić. Korzenie następnie drobno pokroić i wysuszyć. Można to zrobić w piekarniku lub na suszarce do grzybów. Ostatni etap to prażenie na patelni. Nie zapomnij jednak o częstym mieszaniu, aby korzeń się nie przypalił. Całość na koniec należy zmielić w młynku. Łyżeczkę tej kawy z cukinii wystarczy zalać szklanką wrzątku. I jest gotowa do picia. Można dodać do niej przypraw, odrobiny kawy lub na przykład wlać miodu.

Kawa z cykorii polecana jest dla osób, które nie mogą pić zwykłej kawy. Ta z cykorii nie zawiera kofeiny.

Nie każdy jednak ma ochotę samemu przygotowywać kawę „od zera”. Gdzie kupić kawę z cykorii? Najłatwiej trafić na nią w sklepach ze zdrową żywnością lub w sklepach internetowych. Cena to najczęściej kilkanaście złotych za 200 gram.

Czy cykoria ma gluten? Świeże warzywo nie ma glutenu. Uważać trzeba jednak przy zakupie kawy zbożowej, do której często dodawana jest prażona cykoria. W nich najczęściej gluten się znajduje. Są jednak kawy zbożowe z oznaczeniem „bezglutenowe”.

Cykoria - przepisy

Cykoria sałatowa (sałata radicchio) i inne odmiany cykorii znajdują swoje zastosowanie w kuchni. Mogą być stosowane nie tylko do przygotowania kawy. 

Jednym z pomysłów jest prosta sałatka z cykorii. Jak przyrządzić cykorię, żeby nie była gorzka? Liście cykorii należy oderwać delikatnie od twardego głąba, w którym jest najwięcej goryczy. Następnie należy umyć cykorię i pokroić ją na kawałki. Taką pokrojoną cykorię wystarczy polać ulubionym sosem na bazie śmietany lub jogurtu z dodatkiem majonezu.

Jak uprawiać cykorię?

Cykoria nie jest rośliną trudną w uprawie. Lubi słoneczne stanowiska. Zalecana jest gleba żyzna, zasadowa i wilgotna, ale urośnie również na bardziej suchym terenie. Wysiewa się ją w pierwszej połowie czerwca.

Cykoria - cena

Gdzie kupić cykorię? Znajdziesz ją na bazarze, w supermarketach, ale również w sklepach internetowych. Jej cena różni się w zależności od odmiany i miejsca zakupy. Najczęściej w sklepach internetowych za białą lub żółtą cykorię płaci się około siedmiu lub ośmiu złotych za pół kilograma.

ZOBACZ TEŻ >> Topinambur - co to za roślina? Właściwości i przepisy

Autor:aw//mro

Źródło: European Medicines Agency

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości