Borówka brusznica - co to jest? Właściwości i przeciwwskazania

Autor:
aw//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/5
tvnmeteo.plAnna Dec i Maja Popielarska o roślinach

Brusznica to borówka, z której wykorzystywane są nie tylko owoce, ale również liście. Mają one szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Jagody brusznicy to też świetny dodatek do potraw. Podpowiadamy, jak je przygotować.

● Borówka brusznica podobna jest do żurawiny, po bliższym przyjrzeniu się można jednak zauważyć różnicę. ● Najczęściej polecanym przetworem z brusznicy jest konfitura lub marmolada z borówek i gruszek. ● Konfitura z brusznicy jest świetnym dodatkiem do mięs.

Borówka brusznica - co to jest?

Inne nazwy borówki brusznicy to borówka leśna czy borówka czerwona. Jak wygląda? Krzewinka osiąga wysokość około 15 centymetrów. Borówka ma łodygę pokrytą włoskami, promieniste kwiaty w kolorze białym lub biało-różowym. Liście brusznicy są zimozielone. Na roślinie pojawiają się owoce w postaci czerwonych jagód.

Czy borówka brusznica jest jadalna?

Owoce borówki brusznicy są jadalne. Co zrobić z borówki czerwonej? Tej borówki nie je się zwykle na surowo. Jest to jednak składnik wielu wyrobów - między innymi konfitur, dżemów, kompotów czy soków.

Borówka brusznica - właściwości

Borówka bruszwicy w swoim owocowym miąższu ma prowitaminę A, witaminy C, B1 i B2. Stosowana jest przy leczeniu dróg moczowych oraz przy biegunkach. Częściej niż owoce w lecznictwie stosowany jest liść brusznicy. Odwar z liści uważa się za lek słabo moczopędny. Ma on mieć również działanie regulujące procesy trawienne. Co ciekawe - zmiażdżone owoce borówki przykłada się do oparzeń, co ma przynieść ulgę.

Borówka brusznica - przeciwwskazania

Owoce brusznicy zawierają kwas szczawiowy. Z tego powodu odradzane jest spożywanie borówek przez osoby, które borykają się z kamicą nerkową. Jeżeli liście brusznicy będą zbyt długo stosowane, może to doprowadzić do wymiotów czy bólu przewodu pokarmowego. Jeżeli chorujesz lub przyjmujesz leki, skonsultuj się z lekarzem.

Uprawa borówki brusznicy

Borówkę warto posadzić w ogrodzie, ponieważ nie jest trudna w uprawie, a jest to roślina zimozielona, dzięki czemu jest ozdobą przez cały rok. Brusznica powinna rosnąć w miejscu słonecznym w lekkiej, kwaśnej i próchniczej ziemi. Borówki sadzi się wiosną lub jesienią. Wiosną należy też przycinać końcówki z największych pędów. 

Borówka brusznica - kiedy zbierać? Owoce zbiera się, kiedy są już w pełni dojrzałe i mają soczysty kolor. Najczęściej jest to koniec lata - sierpień, a kolejna możliwość zbioru to październik. Pamiętaj, żeby zbierać owoce rękoma, żeby ich nie uszkodzić i w chłodnych godzinach - rano lub wieczorem.

Co zrobić z borówki brusznicy?

Do jakiego mięsa można podawać borówkę brusznicę? Najczęściej poleca się ją jako dodatek do pasztetów, zimnych mięs oraz do pieczonego ptactwa. Borówki nie podaje się wtedy na surowo, tylko jako konfiturę lub marmoladę. 

Brusznica z gruszkami i mięso to właśnie idealne połączenie. A do jej przygotowania potrzebne są właśnie po kilogramie borówek i gruszek, około 300 gramów cukru i około pół szklanki wody. Można dodać również cynamon i kilka goździków. Jak wygląda przygotowanie?

Owoce borówki trzeba umyć, a gruszki obrać i pokroić w mniejsze kawałki.  Wodę gotuje się z cukrem, aby powstał syrop i kiedy wrze, należy dosypać do niego borówki.  Po około kwadransie gotowania dodaje się gruszki i przyprawy.  Następnie należy dalej gotować przez około 40 minut.  Tak powstały przetwór przelewa się do słoików, zakręca i stawia do góry dnem. Borówka leśna w słoiku będzie służyła przez wiele miesięcy jako dodatek do dań. Pomysłem na przetworzenie borówki jest też przygotowanie z niej nalewki.

ZOBACZ >> Pigwowiec - owoce, przetwory, uprawa. Pigwa a pigwowiec - czym się różnią? 

Borówka brusznica a żurawina

Owoce borówki i żurawiny są do siebie podobne. Mają też podobnie kwaśny smak. Z tego powodu są podobnie przyrządzane. Czym się różnią? Żurawinowe owoce są większe od borówki.

Borówka brusznica - gdzie kupić owoce?

Owoce borówki brusznicy kupić można na bazarach, w supermarketach czy w sklepach internetowych. Dostępne są również suszone owoce, a także sadzonki różnych odmian.

Autor:aw//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości