Żurawina - właściwości i przepisy. Jak zrobić sok z żurawiny?

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/6
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Żurawina to nie tylko pyszny owoc, który jest idealny do przygotowania przetworów. To także roślina, która ma właściwości lecznicze. Podpowiadamy, jak jeść żurawinę i jak przygotować dobry dla zdrowia sok z żurawiny.

● Żurawina jest przede wszystkim stosowana przy infekcjach układu moczowego. ● Przetwory, które przygotujesz z żurawiny, będą cieszyć smakiem przez długi czas. ● Suszona żurawina będzie dobrym dodatkiem do wielu dań - ciast, pieczywa, owsianek.

Żurawina wielkoowocowa, nazywana również żurawiną amerykańską należy do rodzaju Vaccinium. Należy do niego również między innymi borówka brusznica czy czarna jagoda

Jak rośnie żurawina? Jak wygląda krzew żurawiny?

Żurawina ma niskie, płożące pędy o długości do nawet półtora metra. Na polu nie widać więc wysokich krzewów. Owoce zbiera się ręcznie, co jest dość trudne, ponieważ rosną przy samej ziemi. Na dużych plantacjach czasami stosuje się metodę „na mokro”, czyli zalania całego pola wodą. Następnie specjalne maszyny strzepują owoce z krzewów i spływają one wszystkie razem, a ostatecznie są zbierane.

Gdzie rośnie żurawina w Polsce? Dziko w Polsce rośnie tylko żurawina błotna. Żurawina wielkoowocowa jest natomiast uprawiana.

Jak uprawiać żurawinę?

Pamiętaj, żeby sadzić żurawinę w jasnym miejscu. Na słońcu owoce nabiorą ładnego koloru. Roślina ta lubi kwaśną glebę oraz wilgotne, przepuszczalne i próchniczne podłoże.

Sadzonki sadzi się w odstępach 20 × 20 centymetrów, a glebę pokrywa się warstwą piasku, żeby płożące pędy łatwiej się ukorzeniły. Żurawina wymaga regularnego podlewania

Żurawina błotna

Nazywana jest czasami borówką błotną i jest to nazwa prawdziwsza, ponieważ gatunek ten jest z rodzaju borówki właśnie. Często można ją spotkać na torfowiskach i w bagiennych borach. W smaku jest kwaśna, ale świetnie sprawdza się jako główny składnik przetworów.

Co leczy żurawina?

Badania dowodzą, że stosowanie żurawiny pomoże organizmowi chronić się przed bakteriami, które są odpowiedzialne za wywołanie infekcji układu moczowego. W tym przypadku bardziej polecany jest sok niż na przykład tabletki. Ile jeść żurawiny na zapalenie pęcherza? Żurawina po spożyciu świeżych owoców, soku lub suplementów działa średnio przez 8-10 godzin. Czy żurawina jest moczopędna? Tak, to jedna z jej właściwości.

Żurawina ma działanie antybakteryjne i przeciwutleniające, a spożywanie jej owoców wpływa korzystnie na poziom cholesterolu. Zalecana jest w profilaktyce takich chorób jak nadciśnienie, miażdżyca, otyłość czy nowotwory. 

W żurawinie znajduje się wiele składników odpowiedzialnych za jej lecznicze właściwości. Są to między innymi: fruktoza, kwas cytrynowy i chinowy, flawonoidy, witaminy A, B1, B2 i C, ale również flawonole czy taniny.

Ile żurawiny dziennie? 

Dzienną dawkę żurawiny warto ustalić indywidualnie. Mimo jej zdrowotnych właściwości, suszona żurawina ma jednak również kalorie. Dlatego nie można jej jeść bez opamiętania.

Przeciwwskazaniem do stosowania żurawiny jest proteza zastawki dwudzielnej i stosowanie warfaryny. Przed rozpoczęciem stosowania żurawiny, warto skonsultować się z lekarzem.

Żurawina suszona

Suszona żurawina powstaje z owoców żurawiny. Jak jeść suszoną żurawinę? Możesz dodawać ją do sałatek czy owsianek. Będzie też dobrym dodatkiem do ciast i pieczywa. Opcją jest również żurawina liofilizowana, która jest idealnym dodatkiem do herbaty zimowej czy grzańca. Warto dodać, że liofilizowane owoce nie zawierają substancji słodzących.

Zamiast kupować suszoną żurawinę, można zrobić ją samemu. Jak suszyć żurawinę? W pierwszej kolejności umyj owoce i zalej je wrzącą wodą. Zostaw je tak do czasu aż powoli zacznie z nich schodzić skórka. To oznacza, że są gotowe do suszenia. Teraz należy owoce delikatnie obrać ze skórki i rozłożyć na blaszce, na papierze do pieczenia. Żurawinę suszy się w piekarniku, w temperaturze 40 st. Celsjusza przez kilkanaście minut. Pamiętaj, żeby zawsze zostawić lekko uchylone drzwi od piekarnika.

Świeża żurawina - jak jeść?

Jedzenie świeżej żurawiny nie jest dla każdego. Owoce mają bardzo cierpki, kwaśny smak. Zaleca się raczej zrobienie przetworów z żurawiny. Co zrobić z żurawiny? Możliwości jest bardzo dużo. Możesz przerobić ją na sok, wino lub nalewkę z żurawiny. Warto przygotować sobie konfiturę, która będzie świetnym dodatkiem do ciepłych dań.

Konfitura z żurawiny Do przygotowania konfitury najlepsza będzie mrożona żurawina. Jeżeli takiej nie masz, użyj świeżej żurawiny. Owoce włóż do garnka i zasyp je taką ilością cukru, jaką masz ilość żurawiny. Jeżeli nie zależy ci na słodyczy, a wolisz lekko kwaśny smak, możesz dodać połowę cukru. Wszystko wymieszaj i powoli podgrzewaj. Możesz do mieszanki dodać cynamon lub laski wanilii. Kiedy cukier i żurawina się zagotują, zmniejsz ogień na najmniejszy i gotuj aż do zgęstnienia. Czasami mieszaj, żeby nie przywarło. Później przelej konfiturę do słoików. Jeżeli nie „odbiją”, poddaj je pasteryzacji.

Sos żurawinowy Najprostszy sos żurawinowy wymaga jedynie żurawiny i cukru. Zagotuj szklankę wody w garnku i dodaje do niej szklankę cukru. Kiedy cukier się rozpuści, powoli dodawaj do całości cztery szklanki żurawiny. Doprowadź do wrzenia, a później duś na małym ogniu przez około 10 minut. Sos jest gotowy. Ilość cukru możesz regulować według preferencji. Możesz też dodać do sosu sok pomarańczowy albo ulubione przyprawy (cynamon, gałkę muszkatołową).

Śledzie z żurawiną W pierwszej kolejności mocz śledzie przez od dwóch do pięciu godzin w wodzie. Czas zależy od śledzi.  Później je odsącz i pokrój w paski. W czasie, kiedy śledzie będą się moczyć, przygotuj sobie cebulę i żurawinę. Cebulę obierz, pokrój w kostkę i posól. Żurawinę suszoną zalej gorącą wodą i mocz przez kilka minut. Następnie nałóż wszystko do słoika warstwami - ryba, cebula, żurawina. Dodaj też przyprawy - sól, pieprz, goździki, liść laurowy. Nie zapomnij zalać całości olejem. Po kilku godzinach w lodówce, śledzie są gotowe do jedzenia.

Sok z żurawiny

Najlepszym sposobem na przyjmowanie żurawiny w przypadku problemów z układem moczowym jest picie soku. Ile pić dziennie soku z żurawiny? Jeżeli pijesz sok zakupiony w sklepie, zastosuj się do informacji na opakowaniu. Gdzie kupić sok żurawinowy? Najlepiej zaopatrzyć się w niego w aptece. W przypadku domowego soku zaleca się picie pół szklanki soku dziennie. Ta ilość powinna być rozcieńczona w pół litrze wody.

Jak zrobić sok z żurawiny? Kilogram świeżych owoców zasypuje się 200 gramami cukru i zalewa się całość wodą. Gotuje, a później dusi przez około 10 minut. Kolejny krok to odcedzenie owoców od soku. Uzyskany sok gotuje się jeszcze przez około pięć minut, po czym przelewa do butelek lub słoików.

ZOBACZ >> Borówka amerykańska - pomysły na przetwory

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą nam te same warunki, do których przyzwyczaiły nas pierwsze dni maja - mroźne poranki i pochmurne niebo. W połowie przyszłego tygodnia do Polski zawita jednak trochę cieplejsze powietrze.

Temperatura znowu wzrośnie do 20 stopni. Niestety nie na długo

Temperatura znowu wzrośnie do 20 stopni. Niestety nie na długo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Rysach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Jak poinformowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, kobieta spadła z góry w okolicach szczytu. To niejedyna akcja, w jakiej brali udział ratownicy.

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Źródło:
TOPR, TPN, TVN24

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie całym kraju w nocy możemy spodziewać się przymrozków. Przy gruncie temperatura może spaść do -2 stopni Celsjusza.

Alarmy IMGW dla wszystkich województw

Alarmy IMGW dla wszystkich województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 11.05. Noc w całym kraju będzie pochmurna, początkowo także deszczowa. Nad ranem mogą snuć się mgły i silne zamglenia. W dzień w niektórych regionach nadal może padać. Termometry pokażą maksymalnie 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 11.05. Deszczowa, miejscami mglista noc, w dzień do 16 stopni

Pogoda na jutro - niedziela 11.05. Deszczowa, miejscami mglista noc, w dzień do 16 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę doszło do wejścia w atmosferę radzieckiej sondy Kosmos 482. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że obiekt zarejestrowały systemy radarowe nad Niemcami. Polska Agencja Kosmiczna podała, że nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", POLSA, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl, blogs.esa.int

Co najmniej siedem osób zginęło na skutek powodzi, które nawiedziły stolicę Somalii. W ciągu zaledwie ośmiu godzin w Mogadiszu spadło ponad 115 litrów deszczu na metr kwadratowy. Woda wdzierała się do domów, zalała drogi i spowodowała zamknięcie międzynarodowego portu lotniczego.

Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"

Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"

Źródło:
Reuters, Daily Sabah

Misja Axiom-4 może zostać opóźniona. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, astronauci mogą ruszyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną dopiero w czerwcu. Przyczyną opóźnienia, jak ustalił w Europejskiej Agencji Kosmicznej reporter TVN24 BiS Hubert Kijek, ma być problem techniczny.

Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"

Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"

Źródło:
Times of India, tvnmeteo.pl

Bylina Androsace tapete występuje na najwyższej górze świata. Naukowcy z Chin na podstawie liści tej rośliny zmierzyli zawartość rtęci w atmosferze. Okazało się, że stężenie tego pierwiastka spadło w ciągu 20 lat.

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Źródło:
PAP, acs.org,

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Źródło:
IMGW

Od kilkunastu lat słyszymy o coraz to nowych miejscach, w których znaleziono mikroplastiki. Fragmenty tworzyw sztucznych znajdujemy już nie tylko w środowisku - rzekach, oceanach, na szczytach gór, na wykopaliskach archeologicznych czy nawet w chmurach - ale także w tkankach organizmów żywych.

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Źródło:
TVN24+

Mieszkańcy południowej Kalifornii będą w weekend zmagać się falą upałów - wynika z prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). W mieście Palm Springs, gdzie zwykle o tej porze roku termometry pokazują średnio 32-34 stopnie Celsjusza, w sobotę temperatura może przekroczyć nawet 43 stopnie.

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Źródło:
PAP, abc7.com, upi.com

Tegoroczni zimni ogrodnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nad nasz kraj napływają dalsze masy zimnego powietrza arktycznego, tym razem w towarzystwie frontu atmosferycznego. Za jego sprawą w weekend w południowej Polsce spodziewane są nawet opady śniegu.

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ostanie przymrozki na Lubelszczyźnie wyrządziły szkody w sadach i uprawach owoców jagodowych. - Straty w uprawach truskawek sięgają 70-80 procent - powiedział Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Regenerację roślin utrudnia susza.

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Źródło:
PAP

Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Źródło:
Las Provincias, Ecuavisa

Wichury oraz burze, szczególnie te wiosenne, mogą pogarszać sytuację osób uczulonych na pyłki.

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Źródło:
The Conversation, tvnmeteo.pl

Bizon zaatakował mężczyznę w parku Yellowstone. Jak podały służby leśne, 47-letni mieszkaniec Florydy podszedł zbyt blisko do zwierzęcia, które poczuło się zagrożone. Strażnicy przypomnieli, że bizony zraniły więcej ludzi w parku niż jakiekolwiek inne dzikie zwierzę.

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Źródło:
CBS News

Peruwiańscy rybacy przetrwali 55 dni na Pacyfiku. Jak przekazały lokalne media, statek został odnaleziony na wodach Ekwadoru, setki kilometrów od portu, z którego wypłynął. Jednostka miała uszkodzony silnik, ale płynęła dzięki żaglom wykonanym przez załogę.

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Źródło:
PAP, Peru Pesquero

Gwałtowna burza przeszła przez miasto Colleyville w Teksasie. Kamera do monitoringu uchwyciła na nagraniu, jak piorun uderza w dom, a sekundę później wybucha pożar.

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Źródło:
CNN, foxweather.com

Baza danych dotycząca kosztów związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (Billion Dollar Weather and Climate Disasters), która prowadzona jest od 1980 roku, zostaje zawieszona - poinformowała w czwartek Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), która ją do tej pory tworzyła.

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Źródło:
CNN, NOAA

Skorpiony przejmują kontrolę nad brazylijskimi miastami - ostrzegają eksperci z tego kraju. Spodziewają się, że w najbliższej dekadzie odnotowane zostaną co najmniej dwa miliony ukąszeń tych pajęczaków.

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Produkcja wołowiny w Brazylii emituje ponad dwa razy więcej gazów cieplarnianych niż przewiduje limit wymagany do osiągnięcia międzynarodowych celów środowiskowych - donoszą badacze na łamach "Environmental Science and Pollution Research".

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Źródło:
PAP, Eureka Alert

Kleszcze coraz częściej pojawiają się w miastach i na terenach podmiejskich. Między innymi takie wnioski wyciągnęli naukowcy na podstawie badań wykonanych w Warszawie.

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Źródło:
PAP

Znany brytyjski biolog, David Attenborough kończył dziś 99 lat. Urodziny jednego z najbardziej cenionych popularyzatorów przyrody to moment na to, by przypomnieć, jak ważna jest ochrona mórz i oceanów.

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

Źródło:
BBC, Filmweb, SmogLab

Aligator śmiertelnie zaatakował kobietę, która wraz ze swoim mężem pływała kajakiem po jeziorze Kissimmee na Florydzie. Według służb para znalazła się bardzo blisko drapieżnika, który przestraszył się i wywrócił ich łódź.

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Źródło:
AP, CNN, ClickOrlando

Kanadyjscy strażacy walczą z pożarami traw w pobliżu miasta Edmonton na zachodzie kraju. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia wprowadzono stan wyjątkowy. Część mieszkańców została ewakuowana.

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Źródło:
CNN, CBC, Canadian Press News

Gwałtowne ulewy nawiedziły Portoryko. Według danych służby meteorologicznej od końca kwietnia lokalnie spadło ponad 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. Okolice miasta Utuado zostały odcięte od świata przez wylewające rzeki, zaś w sąsiednim Adjuntas osuwiska zablokowały drogi.

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Źródło:
Prensa Latina, Claridad Puerto Rico

"Gwiezdna muzyka" pozwoliła badaczom odkryć tajemnice starzejącej się gwiazdy. Naukowcy zmierzyli wibracje pomarańczowego karła HD 219134, na podstawie których określili wiek i wymiary odległego obiektu. Jego oscylacje zostały "przełożone" na słyszalne częstotliwości, dzięki czemu możemy posłuchać jej aktywności.

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Źródło:
W. M. Keck Observatory

Hodowca drobiu z Wielkiej Brytanii odkrył, że jedna z jego kur zniosła jajko o kulistym kształcie. W rozmowie z BBC mężczyzna przyznał, że sprzedał je na aukcji, a pieniądze przekazał na cele charytatywne.

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Źródło:
BBC